Ekonomi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri hayal kırıklığı yaratan imalat verileriyle geriledi

Wall Street vadeli işlemleri, hayal kırıklığı yaratan imalat verilerinin ardından ABD ekonomisinin gücüne ilişkin endişelerin ortaya çıkmasıyla bugün geriledi. Veriler, Mayıs ayı için fabrika faaliyetlerinde beklenenden daha önemli bir yavaşlamaya ve Nisan ayı için inşaat harcamalarında bir düşüşe işaret etti. Buna rağmen S&P 500 ve Nasdaq Pazartesi günü hafif bir yükselişle kapanmayı başardı.

Pepperstone’da araştırma müdürü olan Chris Weston, son verilerin ABD’nin ekonomik istisnacılığına ilişkin süregelen anlatıya meydan okuduğunu belirtti. Piyasa öncesi işlemlerde, Nvidia (NASDAQ:NVDA (NASDAQ:NVDA)), Apple (NASDAQ:AAPL), Alphabet (NASDAQ:GOOGL) ve Meta (NASDAQ:META) gibi büyük teknoloji hisselerinde %0,3 ila %0,9 arasında değişen düşüşler görüldü. Faize duyarlı bu hisseler daha önce ABD Hazine getirilerindeki düşüşün de desteğiyle Nasdaq’ın kazançlarına katkıda bulunmuştu.

Piyasalar, güçlü kurumsal kazançlar ve dirençli ekonomik büyüme algısıyla desteklenen genel olarak iyimser bir görünüm sergiledi. Bu iyimserlik, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine ilişkin beklentilerdeki ayarlamalara rağmen devam etti. Ancak, son ekonomik göstergelerin daha belirgin bir yavaşlamaya işaret etmesi yatırımcıların tedirginliğinin artmasına yol açmıştır. CME FedWatch aracında belirtildiği üzere, Fed’in Eylül ayında faiz indirimine gitme olasılığı, Tedarik Yönetimi Enstitüsü (ISM) verilerinin açıklanmasından önce yaklaşık %53 iken ve geçen hafta %50’nin altında iken, şu anda yaklaşık %62’ye yükselmiştir.

Bu hafta, başta işgücü piyasası olmak üzere ABD ekonomisinin durumuna daha fazla ışık tutması beklenen birkaç önemli rapor açıklanacak. İşe Alım ve İşgücü Devir Anketi bugün ilerleyen saatlerde, Mayıs ayı tarım dışı istihdam rakamlarının ise Cuma günü açıklanması bekleniyor. Fabrika siparişlerine ilişkin ek veriler de bugün açıklanacak ve hizmet sektörüne ilişkin anketlerin Çarşamba günü yapılması planlanıyor.

Weston, gelecek istihdam ve ISM hizmet verilerinin piyasayı önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahip olduğunu ve piyasanın olumsuz sürprizlere karşı hassas olduğunu vurguladı.

Pazartesi günkü işlem seansı, New York Borsası’nda yaşanan ve çok sayıda hisse senedinde dalgalanmaya neden olan teknik bir sorundan da etkilendi. NYSE daha sonra sorunun çözüldüğünü ve Berkshire Hathaway’in A Sınıfı hisseleri (NYSE:BRKa) de dahil olmak üzere etkilenen hisselerdeki hatalı işlemlerin iptal edildiğini belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu