Haber

Antalya Kemer’de Orman Yangını: Turistler Çalışmaları İzledi, Denizde Yangın Harekatı

Antalya’nın Kemer ilçesinde dün saat 21.00 sıralarında başlayan orman yangını, gündüz saatlerinde rüzgarın da etkisiyle hızını artırdı. Öğleden sonra bantta duman yoğunluğu da arttı. Batı yönünden esen rüzgarın etkisiyle hareket eden ve Arslanbucak İlçesi’ne yaklaşık 1.5 kilometre uzaklıkta bulunan yangın nedeniyle şu an için tahliye gerektirecek bir tehlikenin bulunmadığı belirtildi. Yangının hızının daha da artması durumunda mahallede tahliyelerin olabileceği kaydedildi. Antalya Valisi Ersin Yazıcı, yangından etkilenen bölgede helikopterle incelemelerde bulundu.

TURİSTLER ESERLERİ İZLEDİ

Kemer’de yabancı turistler, ekiplerin hem havadan hem de karadan devam eden söndürme çalışmalarını meraklı gözlerle izliyor. Turistler, kaldıkları otellere giderken gökyüzünü kaplayan dumanı izledi. Antalya-Kemer D400 karayolu kenarındaki akaryakıt istasyonuna gelen vatandaşlar, depolarını doldurana kadar çıkan dumanı kaydetti.

DENİZDE YANGIN HAREKETİ

Kemer’de devam eden orman yangınında söndürme çalışmalarına katılan helikopter ve uçaklar, alevlere kısa sürede müdahale edebilmek için kıyıya yakın bölgelerden denizden su aldı. Helikopterler, ilçe merkezindeki otel, halk plajı, kamp, ​​karavan ve mesire alanlarının yakınında kıyıdan 100 metre açıkta su doldurarak kısa uçuşlarının ardından yanan alanlara boşalttı. Uçaklar da daha açık bir şekilde su doldurarak söndürme çalışmalarında yer aldı.

Sahilde güneşlenip denize girenler, denizin üzerinden geçen helikopter ve uçakları merakla izledi. Alevlerin oluşturduğu duman bulutunu telaşlı bakışlarla takip edenler, helikopter ve uçakların denizdeki suları doldurmasıyla cep telefonlarıyla selfie çekti. Söndürme çalışmaları sırasında üstlerinden geçen helikopterlere aldırış etmeyen bazı turistler, sahilde güneşlenmeye devam etti. Bazıları ise havaların sıcak olması nedeniyle ağaçların gölgesinde uyuyarak serinlemeyi tercih etti.

125 HEKTE ETKİLİ

Yanan ormanlık alanın Beydağları Milli Park alanı içerisinde olması nedeniyle orman içi yol bulunmadığı, dün geceden bu yana tüm grupların fıskiyeler için oldukça zor ve engebeli olan bölgede yol yapmaya çalıştığı kaydedildi. Yangının etkili olduğu alanın 125 hektara ulaştığı belirtildi.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın akşam saatlerinde bölgeye gelerek incelemede bulunacağı kaydedildi.

ortahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu