Haber

Bağışçılar ‘çağrıyı’ yanıtsız bırakmadı

ANKARA (İGFA) – Ramazan ayında düşen kan bağışları, Kızılay’ın daveti üzerine toparlanmaya başladı. Kızılay, son günlerde günlük tüketim için hastanelere gönderdiği kan örneklerine ek olarak ülke kan stoklarına ilave kan örnekleri ekleme fırsatı buldu.

11 ili etkileyen büyük deprem, Kızılay’ın yürüttüğü kan bağışı çalışmalarını da olumsuz etkiledi. Sallanan bölgede ‘afetzede’ kan bağışı görevlisi haline gelen Kızılay, kan bağışı merkezlerinin bir kısmını da kaybetti. Bu kayıplar üzerine diğer illerde toplanan kanlarla deprem bölgesi desteklendi. Depremin ilk gününden bu yana afet bölgesindeki hastanelere 124 bin 467 ünite kan bileşeni sevk edildi.

Bu olumsuzluğun ardından başlayan Ramazan ayı her yıl olduğu gibi bu yıl da kan bağışlarını olumsuz etkiledi.

Ramazan ayı için çalışma saatlerini revize eden Kızılay, olumsuz hava koşulları nedeniyle vatandaşların iftar sonrası seferberliğinin azalması nedeniyle değerli bir stok sıkıntısı ile karşı karşıya kaldı. Kan bağışı daveti ise her zaman olduğu gibi gönüllü kan bağışçılarından cevapsız kalmadı. Bağışçılar geçtiğimiz hafta Türkiye’deki tüm hastanelerin kullandığı kan miktarının üzerinde bağışta bulunarak ülke kan stoklarının yeniden yükseliş trendine girmesini sağladı.

BU YIL 3 MİLYON 40 BİN ADET BAĞIŞ HEDEFLENİYOR

2022 yılında 2 milyon 809 bin 765 ünite kan toplayan Kızılay, 2023 yılında 3 milyon 40 bin ünite kan bağışlamayı hedefliyor. Ramazan ayı, uzun tatil dönemleri ve sert hava koşulları gibi bir dizi nedenden dolayı seviyeleri düşüyor. Ancak hastanelerde kan ihtiyacı artmaya devam ediyor.

KAN SERVİS ÜNİTELERİ İFTARDAN SONRA DA AÇILIYOR

Kızılay, kan bağışlarının devam etmesi ve stokların yeniden istenilen seviyelere gelmesi için önceki yıllarda olduğu gibi çalışma saatlerinde değişikliğe gitti.

Kızılay’ın güncel kan bağışı yerleri ve saatleri, Kan Hizmetleri’nin resmi internet sitesi www.kanver.org ve kan bağışı taşınabilir uygulamasından takip edilerek uygun saate kan bağışı randevusu alınabilmektedir.

elmadagajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu