Haber

Baro başkanları CMK ücret tarifesindeki artışı kabul etmedi

Baro liderleri, 2024 Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) fiyat tarifesindeki yüzde 58 oranındaki artışın kabul edilemez olduğunu, kadın, çocuk ve engelli bireylere ilişkin atamalar dışında CMK zorunlu avukat atamasını otomatik olarak yapan sistemin kapatılacağını belirtti. Yarından itibaren bir ay süreyle görevlendirilecek ve atama talepleri yazılı olarak kabul edilecek. bunu yapmaya karar verdi.

Türkiye Barolar Birliği’nden (TBB) yapılan açıklamaya göre, Birlik Yönetimi ve baro liderleri dün bir araya gelerek 2024 CMK fiyat tarifesi, birikmiş ve ödenmeyen adli yardım bedelleri ile avukatların genel ve ekonomik sıkıntılarını görüştü.

54. Baro Liderler Toplantısı sonrasında hazırlanan sonuç bildirgesi kamuoyuyla paylaşıldı.

Sonuç bildirgesinde, Adalet Bakanlığı’nın TBB’ye sunduğu CMK Fiyat Tarifesi taslağının ortalama yüzde 90’lık bir artışı içermesine ve bu oranın TBB tarafından yeterli bulunmamasına rağmen, tarifenin 2017’de yayımlanmasının kabul edilemez olduğu belirtildi. Yüzde 58 artışla Resmi Gazete’de yayımlandı.

Avukatlık mesleğinin sorunlarının çözümü için ortak mücadele etme kararlılığının da vurgulandığı sonuç bildirgesinde, CMK ücretlerinin ödenmesinde verilen hizmet dikkate alınarak halihazırda yüzde 20 olarak uygulanan KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi talep edildi. bir kamu hizmetidir.

Sonuç bildirgesinde, CMK fiyatlarının hukuk mesleğine saygıya uygun düzeye getirilmesi amacıyla tarifenin yılda bir defadan fazla yayımlanmasına ve artırılmasına engel teşkil eden yönetmelik kararının değiştirilmesi talep edildi. ve günün ekonomik koşulları.

Açıklamada, “Bu talepler doğrultusunda CMK kapsamındaki Zorunlu Savunma/Avukat Atama Otomasyon Sisteminin kadın, çocuk ve engelli bireylere ilişkin atamalar hariç olmak üzere 19 Ocak’tan itibaren bir ay süreyle kapatılacağı, 02.02.2024 tarihinden itibaren atama taleplerinin yazılı olarak kabul edilmesi zorunlu olup, barolarımız da “Yöntemi kabul etmeyerek destekleyen meslektaşlarımıza cezai puan verilmemesi prensip olarak kararlaştırılmıştır.” tabiri kullanıldı.

Avukatlık mesleğinin sorunlarına ilişkin Ankara’da “Büyük Savunma Mitingi” düzenlenmesi konusunda da fikir birliğine varıldığı bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu