Ekonomi

Borsa güne yükselişle başladı

Açılışta BIST 100 endeksi önceki kapanışa göre 36,80 puan artarak yüzde 0,45 artışla 8.218,47 puana yükseldi.

Bankacılık endeksi yüzde 0,54, holding endeksi ise yüzde 0,42 arttı. Segment endeksleri arasında en çok kazanan yüzde 2,03 ile menkul kıymet yatırımları iştiraki olurken, en çok kaybeden ise yüzde 0,73 ile metal ana sanayi oldu.

Dün alımlı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi günü yüzde 0,66 kayıpla 8.181,67 puandan tamamladı.

Analistler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) “şahin” adımlarını devam ettirebileceğine dair beklentilerin güçlenmesiyle küresel borsalarda olumsuz bir seyir takip edildiğini belirterek, bugün Euro Bölgesi’nde büyüme verilerinin yerleştiğine dikkat çekti. yatırımcıların odak noktası.

Fed’in Eylül toplantısında politika faizinde değişiklik yapmayacağının kesin olarak değerlendirildiğini belirten analistler, Kasım ayı toplantısında faiz oranının 25 baz puan artırılma ihtimalinin yüzde 44’e yükseldiğini belirtti.

Analistler, söz konusu gelişmede beklentilerden iyi gelen hizmetler sektörüne ilişkin dün açıklanan verilerin etkili olduğunu belirterek, Bankanın sıkı para politikasını sürdürebileceğine ilişkin tahminlerin güçlendiğini ifade etti.

Öte yandan, Fed’in ülkedeki ekonomik aktivitenin mevcut durumuna ilişkin değerlendirmelerini içeren “Bej Kitap” raporunda, ekonomik büyümenin temmuz ve ağustos aylarında “ılımlı” olduğu, istihdam artışının ise yıl genelinde yavaşladığı bildirildi. ülke.

Analistler, bugün yurt içinde haftalık para ve banka istatistikleri, yurt dışında Euro Bölgesi’ndeki büyüme ve ABD’de haftalık işsizlik uygulamalarının takip edileceğini belirterek, teknik olarak BIST 100 endeksinde 8.300 ve 8.400 seviyelerinin direnç konumunda olduğunu kaydetti. 8.200 ve 8.100 puan ise takviye konumundadır.

atkaracalarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu