Ekonomi

Carlos Moreno 15 ‘Dakika Şehri’ni Anlattı

Esenler Belediyesi, 8 Kasım Dünya Şehircilik Günü’nde Uluslararası Şehircilik Paneli düzenledi. Esenler Belediyesi Kent Niyet Merkezi ve İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği panelde sürdürülebilir kentler, şehircilik anlayışı ve kentsel dönüşüm tartışıldı.

İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Prof. Dr. Ebru Erdönmez Dinçer’in moderatörlüğünde gerçekleşen panelde; İstanbul Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kemal Kutgün Eyüpgiller, İstanbul Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby, Mimar Doç. Dr. Serhat Başdoğan, Şehir Plancısı Ali Faruk Göksu, Yüksek Mimar Hasret Özbilen ve ünlü Şehir Plancısı Profesör Carlos Moreno katıldı.

Panelin ilk oturumunda; Ali Faruk Göksu “Sürdürülebilir Şehircilik”, Doç. Dr. Serhat Başdoğan “İstanbul Depremi ve Diğer Olası Afetlere Karşı Kentlerin Dayanıklılığı Nasıl Artırılır?”, Yüksek Mimar Hasret Özbilen “Dünyadan Kentsel Dönüşüm Örnekleri”, Prof. Dr. Ayşe Dilek Darby ise “Dünyanın Rolü” konularını ele aldı. Bugün Şehir Plancısı”.

CARLOS MORENO: “15 DAKİKALIK ŞEHİR HAYATIMIZI KOLAYLAŞTIRACAK”

Panelin ikinci oturumuna dünyaca ünlü Şehir Plancısı Prof. Dr. Carlos Moreno ’15 Dakikalık Şehirler’ hakkında konuştu. Moreno, “Yaşam tarzımızı değiştirip daha sağlıklı ve gelişmiş şehirler inşa etmek için çalışıyoruz. Türkiye’deki şehirlerin de birçok ekonomik sorunu var. Hazırladığımız programla daha kolay ve düzenli şehirler kuracağız. Günlük aktivitelerimizi daha kısa sürede yapabileceğiz. Hem hayatımızı kolaylaştıracağız hem de ekonomimizi geliştireceğiz. “Aynı zamanda iş imkanları da yaratılacak” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu