Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Netanyahu yönetimi katliam politikasını sürdürüyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Netanyahu yönetimi tüm tepkilere rağmen işgal, yıkım ve katliam politikasını pervasızca sürdürüyor. Netanyahu yönetimi katliamlarını Gazzeli sivillerin sığındığı son nokta olan Refah’a taşımaktan uzak durmalıdır.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ziyareti kapsamında geldiği Mısır’ın başkenti Kahire’deki İttihatiye Sarayı’nda Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. 12 yıl sonra resmi ziyaret

Cumhurbaşkanı El Sisi’nin nazik davetine yanıt olarak uzun bir aradan sonra yeniden Kahire’de bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisine ve heyetine gösterilen güzel karşılamadan dolayı başta Sisi olmak üzere tüm Mısırlılara teşekkür etti.

Dün meydana gelen maden kazası nedeniyle Erzincan halkına geçmiş olsun dileklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özel madende dün meydana gelen toprak kaymasında maalesef 9 işçimiz toprak altında kaldı. 9 kardeşimizi kurtarma ve kurtarma çalışmaları da son derece yoğun bir şekilde devam ediyor. Çalışmaları koordine etmeleri için İçişleri Bakanımızı ve Enerji Bakanımızı aradık.” Erzincan’a gönderdik. Onlardan da düzenli olarak bilgi alıyoruz. Bölgede 339’u arama kurtarma görevlisi olmak üzere 827 uzman işçi bulunuyor. Ayrıca 626 adet araç, 32 adet iş makinesi, 97 adet aydınlatma kulesi, 6 adet drone, 44 adet jeneratör ve özel donanımlı diğer araçlar bulunmaktadır. “Kaza bölgesindeki çalışmalara destek veriyor. İşçilerimize ulaşana kadar çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Allah’tan ülkemizi her türlü kaza, bela ve afetlerden muhafaza etmesini niyaz ediyorum” dedi.

“İşbirliğimizin lokomotifini ticaret ve ekonomi oluşturuyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendilerinin ve Mısır’ın bin yılı aşkın bir geçmişe sahip, iç içe geçmiş ortak bir tarih ve kültüre sahip olduğunu söyledi. Bu temel mirastan aldıkları güçle Türkiye-Mısır bağlarını hak ettiği seviyeye çıkarmak için çaba harcadıklarını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı güçlü iradenin Mısır tarafında da bulunduğunu gördüklerini ifade etti.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’ni cumhurbaşkanları düzeyine getirdiklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sevgili kardeşime, Konsey toplantımızı yapmak için ilk fırsatta Ankara’yı beklediğimi söyledim. Bu ziyaretin hayırlı olacağına inanıyorum. ilişkilerimizde yeni bir dönüm noktasıdır. İşbirliğimizin lokomotifini ticaret ve ekonomi oluşturmaktadır.” “Bugünkü istişarelerde ticaret hacmini kısa sürede 15 milyar dolara çıkarma konusunda mutabakata vardık. 3 milyar dolara yaklaşan yatırımlarımızı da artırma konusunda kararlıyız. Görüşmelerimizde atabileceğimiz ilave adımlar konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bu doğrultuda çok önemli potansiyele sahip olduğumuz bir diğer alan da savunma sanayi. Mısır, “Savunma sektöründe değerli yatırımlar yapıyoruz. Mısır’la güçlerimizi birleştirip ortak projeler geliştireceğimize inanıyorum. LNG, nükleer ve yenilenebilir enerji alanlarında da işbirliğimizi geliştirme fırsatlarını değerlendiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’la turizm, eğitim ve kültür alanlarında mevcut bağların daha da güçlendirilmesi için çaba göstereceklerini belirtti. Dünyada Türkçe kurslarına en çok ilgi gören şubenin Kahire’deki Yunus Emre Enstitüsü olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen yıl 22 bin Mısırlı öğrencinin Türkçe öğrenmek için kurslara kaydolmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

“Netanyahu yönetimi pervasızca katliam politikasını sürdürüyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sisi ile görüşmelerinde, başta Gazze olmak üzere işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan insanlık trajedisinin ön planda olduğunu belirterek, “İsrail saldırılarında çoğu çocuk ve kadın olmak üzere 28 binden fazla Filistinli kardeşimiz şehit oldu. 70 bine yakın Filistinli masum yaralandı. Savaşta bile dokunulmaması gereken camiler.” “Netanyahu yönetimi tüm tepkilere rağmen işgal, yıkım ve katliam politikasını pervasızca sürdürüyor” dedi.

Gazze’de bir an önce ateşkesin sağlanması ve Gazze’ye insani yardımın engelsiz ulaştırılmasının Türkiye’nin öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizden bölgeye 34 bin tonun üzerinde yardım malzemesi gönderdik. Uçak ve gemilerle bölgeye yardım ulaştırılması konusunda Mısırlı yetkililere destek olduk.” “Bunu burada özellikle ifade etmek istiyorum. Mısır Kızılayı’na, Mısır Sağlık ve Nüfus Bakanlığı’na ve ilgili tüm Mısır kurumlarına teşekkür ediyorum” dedi.

“Gazze’nin insanlıktan çıkarılması kesinlikle kabul edilemez”

Türkiye’nin insani yardımlarının yanı sıra, aralarında refakatçilerinin de bulunduğu 700’ü aşkın Filistinlinin tedavileri için Mısır üzerinden Türkiye’ye getirildiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Uzmanlarımız Gazze’de sahra hastanesi kurmak için çalışıyor. Teşekkür ediyoruz. Hastanenin bir an önce faaliyete geçmesi için Mısırlı kardeşlerimizden desteklerini bekliyoruz.” Güveniyoruz. Gazze halkını topraklarından sürmeye yönelik girişimler bizim açımızdan geçersizdir. Gazze’nin nüfusunun azalması hiçbir şekilde kabul edilebilir değildir. Mısır’ın bu konudaki akıllı ve kararlı tavrını takdir ediyor ve destekliyoruz. Netanyahu yönetimi Gazzeli sivillerin sığındığı son nokta olan Refah’ta da katliamlar gerçekleştiriyor. Başta Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi olmak üzere İslam dünyası, uluslararası toplum, sonu soykırımla sonuçlanacak bu çılgınlığa izin vermemelidir. Gazze’de akan kanın durması için Mısırlı kardeşlerimizle işbirliği ve dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Orta vadede Gazze’nin toparlanması ve yeniden inşası için Mısır’la çalışmaya hazırız” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ile yaptıkları görüşmede Libya, Sudan ve Somali’deki sorunları değerlendirme fırsatı bulduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu üç kardeş ülkenin birliğine, beraberliğine, toprak bütünlüğüne ve barışına sonuna kadar destek veriyoruz.” “

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afrika’da, Ortadoğu’da veya başka yerlerde hiçbir zaman çatışma, gerilim, kriz görmek istemediklerini belirterek, “Bu amaçla bölgemizde barış ve istikrarın tesisi için Mısır’la temaslarımızı her düzeyde artırmaya kararlıyız” dedi. “

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısının ardından Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin heyeti onuruna verdiği resmi yemeğe katıldı. – KAHİRE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu