Ekonomi

Danıştay taş ocağı için ‘ÇED gerekli değildir’ kararını onayladı

EDİRNE’deki yerleşim yerlerine 160 metre uzaklıktaki taş ocağı için verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali ile ilgili dava sürecinde Danıştay, mahalle hakkını uygun bularak BOTAŞ ve Edirne Valiliği’nin itiraz talebini reddederek, ruhsatı onayladı. iptal kararı.

Keşan’da yerleşim yerlerine 160 metre uzaklıkta bulunan ve geçen yıl tekrar işletmeye açıldığı ve 2 ay patlatmalı olarak çalıştırıldığı iddia edilen taş ocağı tepkilere neden oldu. Bu süreçte Aşağı Zaferiye Mahallesi sakinleri Edirne İdare Mahkemesi’ne başvurarak taş ocağı için verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptali için dava açtı. Mahalle sakinleri 28 Nisan’da davayı kazanırken, BOTAŞ ve Edirne Valiliği karara Danıştay 4’üncü Dairesi’ne itiraz etti. Belgeyi inceleyen Danıştay, idare mahkemesinin kararını onadı ve itiraz talebini reddetti. Kararın ardından STK temsilcileri ve mahalle sakinleri Yeni Mahalle’de bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

Keşan Belediye Başkanı Hasan Karagöz, “Danıştay 6 ay gibi bir sürede kararını açıkladı. Bizce bu süreç tamamlandı. Valiliğin ‘ÇED gerekli değildir’ kararını iptal ettik.’ diyenlere ‘Var’ dedi. sorun değil’ şeklinde yanıt veren mahkeme, ‘Hayır, taş ocağı konutlara 160 metre uzaklıkta. “Mümkün değil, sakıncalı. Bu mesajı alması gerekenlerin mesajı aldıklarına inanıyoruz” dedi. söz konusu.

‘BU BAŞARIYI KEŞAN HALKIYLA ELDE ETTİK’

Keşan Etraf Gönüllüleri Dayanışma Kümesi Sözcüsü Saliha Başlı, “Tüm engellemelere ve yanlış yönlendirmelere rağmen halkın ve haklıların gücü kazandı. Bilirkişi heyetinin raporu sonucunda 26 Nisan’da davacılarımızla birlikte katıldığımız duruşmanın ardından,” 2023, 28 Nisan 2023’te lehimize karar verildi. Zaten adalete güvenimiz tamdı.” “Haklıydık ve kazandık” dedi.

Bu başarıyı Keşan’a armağan ettiklerini söyleyen Kafalı, “Bu durum bize ‘Ülkemizde hala vicdanının sesini dinleyen hakimler var’ dedirtti. Daha önce de söylediğimiz gibi çok yorulduğumuza, ‘bu yapılamaz’ diyenlere rağmen başardık. Bu başarıyı Keşanlılarla birlikte elde ettik.” “dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu