Haber

Gaziantep’te KBRN, deprem ve yangın tatbikatları yapıldı

Gaziantep’te Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından organize sanayi bölgesi (OSB) ve İslahiye ilçesinde Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer Tehditler (KBRN), yangın ve deprem tatbikatları yapıldı.

Gaziantep OSB’de tatbikatta yer alan senaryoya göre, bir fabrikada klor gazı bulunan tankerden kaçak olduğu bilgisi 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirildi. Bölgeye AFAD, itfaiye, polis, 112 Acil Servis ve ilgili kurum çalışanları sevk edildi.

Müdahale ekipleri tarafından gerekli yol, çevre ve saha güvenliği tedbirleri alınarak klor gazından etkilenen 1 kişiye koruyucu kıyafetli kurtarma görevlisi tarafından müdahale edilerek arıtma işlemleri gerçekleştirildi.

Daha sonra gazdan etkilenen fabrika işçisi sağlık ekipleri tarafından hastaneye sevk edildi. Tatbikat, kimyasal madde dökülen alanda görev yapan kurtarma görevlisinin dekontaminasyon yapmasıyla sonlandırıldı.

Ardından senaryo gereği fabrika bahçesinde çıkan yangın nedeniyle alarm verildi. Fabrikada çalışan işçi, bölgeye sevk edilen Organize Sanayi Bölgesi İtfaiyesi ekiplerince dışarı çıkarıldı.

Personel tarafından ilk müdahalenin yapıldığı yangın, itfaiyenin çalışmasıyla söndürüldü.

İslahiye ilçesinde meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından senaryo gereği bölgeye AFAD, itfaiye ve 112 Acil Servis ekipleri sevk edildi. Akınyolu Mahallesi’nde bir bina yıkıldı. AFAD ve itfaiye ekipleri binada enkaz kaldırma ve kurtarma çalışması yaptı.

Binadan çıkarılarak enkaz altında kalan 3 kişi sağlık ekiplerine teslim edildi.

5 kurumun ve 110 işçinin katıldığı tatbikatı Gaziantep Valisi Davut Gül canlı yayınla takip etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu