Ekonomi

Goldman Riskli Varlık Değerlerinde Yükselişin Devam Etmesini Bekliyor

Goldman Sachs’ın strateji ekibi Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD’deki güçlü ekonomik büyüme ve dünya genelinde enflasyonun kademeli olarak azalmasıyla desteklenen yüksek risk potansiyeline sahip varlıkların yükseliş eğilimini sürdürmesinin beklendiğini belirtti. Bu faktörlerin yüksek varlık fiyatlarının etkisinden daha ağır basması bekleniyor.

Goldman Sachs analistleri, “Elverişli ekonomik ortamın yüksek varlık fiyatlarından daha güçlü bir etkiye sahip olmaya devam edeceğine inanıyoruz” dedi.

“Ekonomist ekibimiz Amerika Birleşik Devletleri’nde çekirdek enflasyon oranının düşmeye devam edeceğini öngörüyor. Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ekonomik ortamın elverişli kalmaya devam etmesi muhtemeldir. Dünyanın diğer bölgelerinde de ekonomik büyümenin iyileşmekte olabileceğine dair göstergeler var,” diye devam ettiler.

Analistler, Goldman Sachs’ın kademeli ve yumuşak bir ekonomik yavaşlama beklentisinin önündeki ana engellerin, merkez bankalarının daha uyumlu para politikaları uygulamasını engelleyebilecek enflasyondaki öngörülemeyen artışlar veya ekonomik büyümede önemli bir düşüş olduğuna dikkat çekti.

Analistler raporlarında, “Bu iki tehdit arasında, son zamanlarda ortaya çıkan endişelere rağmen, enflasyondaki artışın önümüzdeki birkaç ay içinde varlık fiyatları için daha büyük bir tehlike olduğuna inanıyoruz” dedi.

Analistler, varlık piyasaları bağlamında, enflasyondaki hızlı bir artışın borsa değerlerinde düşüşe, ABD dolarının güçlenmesine, hammadde fiyatlarında düşüşe ve ABD’de daha yüksek faiz oranlarına yol açabileceğini belirtiyor.

Yakın vadede, daha fazla enflasyonist baskı potansiyeli temel endişe kaynağı olacaktır.

Goldman Sachs genel olarak olumlu sonuçlar öngörse de, önümüzdeki hafta açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi raporu ve Federal Rezerv’in Federal Açık Piyasa Komitesi toplantısı ya bu enflasyonist endişeleri daha da arttırabilir ya da faiz oranlarında indirim olasılığına olan güveni pekiştirmek için yeterli kanıt sağlayamayabilir.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu