Haber

Hindistan Başbakanı Modi: Ben tanrı tarafından seçildim

Hindistan’da 19 Nisan’da başlayan ve toplam altı hafta sürecek olan seçimler devam ediyor. Hindistan Halk Partisi (BJP) lideri ve mevcut Başbakan Narendra Modi, basına yaptığı açıklamada, kendisinin ‘Parmatma’ tanrısı tarafından seçildiğine inandığını söyledi.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, seçimlerde sona yaklaşılırken NDTV kanalına konuşan Modi, “Ben, Parmatma’nın beni bir amaç için gönderdiğine ikna olmuş vaziyetteyim. Bu amaç yerine getirildiğinde, benim de işim bitmiş olacak. Bu yüzden kendimi tamamen tanrıya adamış durumdayım” değerlendirmesinde bulundu.

‘SIRADA NE OLDUĞUNU SORMAK İÇİN TANRIYI DOĞRUDAN ARAYAMIYORUM’

Hindistan’dan genel seçimin sonuçlarının 4 Haziran’da açıklanması bekleniyor. Modi de seçimlerde üçüncü kez Başbakan seçilmeyi umuyor. Modi, basına verdiği demeçte, tanrının işlerinin büyük bir kısmını yaparken kendisine rehberlik ettiğini savundu. Modi, tanrıya atıfla, “O, kartlarını açık oynamıyor, sadece bana bir şeyler yaptırmayı sürdürüyor. Ve ben sırada ne olduğunu sormak için doğrudan onu arayamıyorum” dedi.

Başbakan Narendra Modi’nin BJP partisi, Hindu milliyetçisi bir parti olarak biliniyor. Hindistan’daki Ayodhya kentinde yıkılan bir caminin yerine inşa edilen Hindu tapınağının ocak ayındaki açılışındaki dini törenlerde de din insanları değil, Modi’nin kendisi liderlik rolünü üstlenmişti. Basına yaptığı bu son açıklamanın ise nadiren röportaj veren ve görev yaptığı son on yılda hiç basın toplantısı düzenlememiş olan Modi’nin kendisi hakkında ilk defa bu kadar ‘içten’ açıklamalar yapması olarak değerlendirildi.

RAHUL GANDHİ: BU YORUMLARI SIRADAN BİR İNSAN YAPMIŞ OLSAYDI….

Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin “Tanrı tarafından bir amaç için gönderildim” açıklaması ise muhalefetteki Kongre Partisi’nin lideri Rahul Gandhi tarafından alaycı bir dille eleştirildi. Gandhi, “Modi’nin yakın zaman önce yaptığı açıklamaları sıradan bir insan yapmış olsaydı, doğrudan psikiyatriste götürülürdü” dedi.

BJP Sözcüsü Sanju Verma ise Başbakan Modi’nin ‘Tanrı kompleksinden’ mi mustarip olduğu yönünde bir televizyon sunucusunun sorduğu soruya şu yanıtı verdi: “Bir günde birkaç mitinge katılıyor, üç farklı eyalete seyahat ediyor ve akşamları Delhi’ye döndüğünde medyaya demeç veriyor. On hudutsuz bir enerji bahşedilmiş durumda.”

SEÇİMLER NE ZAMAN SONA ERECEK?

Hindistan’da 19 Nisan Cuma günü başlayıp 1 Haziran’a kadar sürecek seçimler kapsamında yaklaşık 968 milyon seçmen, federal parlamentonun alt kanadı Halk Meclisi üyelerini belirlemek için oy kullanacak. Son seçimlerden galip çıkan Başbakan Narendra Modi, başında olduğu Bharatiya Janata Partisi (BJP) liderliğinde kurulan “Ulusal Demokratik İttifakı (NDA)” ile birçok muhalefet partisinin “Hindistan Ulusal Kalkınma Kapsamlı İttifakı (INDIA)” adı altında toplandığı geniş koalisyona karşı yarışıyor.

Seçmenler, ülkedeki 28 eyalet ile “Birlik Toprakları” adı verilen 8 özel yönetim bölgesini kapsayan genel seçimler çerçevesinde 19, 26 Nisan; 7, 13, 20, 25 Mayıs ve son olarak 1 Haziran’da oy kullanacak. Seçim sonuçları 4 Haziran Salı günü açıklanacak.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu