Ekonomi

Hindistan Merkez Bankası büyüme nedeniyle faiz oranlarını koruyacak

Hindistan Merkez Bankası’nın (RBI) Cuma günü gerçekleştireceği politika gözden geçirme toplantısında mevcut faiz oranlarını koruması ve sıkı para politikası duruşunu sürdürmesi bekleniyor. Bu kararın Hindistan’ın güçlü ekonomik büyümesi ve enflasyona ilişkin belirsiz görünüm bağlamında alınması bekleniyor.

Güçlü ekonomik genişlemeye rağmen, son seçim sonuçları mevcut hükümet döneminde mali konsolidasyonun daha yavaş ilerleyeceği ve refah harcamalarındaki potansiyel artışların orta ve uzun vadede enflasyon ve para politikasını etkileyebileceği endişelerine yol açmıştır.

Moody’s, mali konsolidasyonun devam etmesinin beklendiğini ancak seçim sonuçları nedeniyle borç azaltma hızının yavaşlayabileceğini belirtmiştir.

Ekonomistler arasındaki görüş birliği, RBI Para Politikası Kurulu’nun (PPK) repo faizini, çoğunluğun mevcut parasal döngünün zirvesi olarak gördüğü bir seviye olan %6,50’de sabit tutacağı yönünde. PPK en son Şubat 2023’te faiz oranlarını değiştirerek politika faizini %6,5’e yükseltmişti.

Enflasyon, RBI’nin kararlarında önemli bir faktör olmuştur; yıllık perakende enflasyonu Nisan ayında %4,83 ile Mart ayına göre hafif bir düşüş göstermiş ancak yine de PPK’nın %4’lük orta vadeli hedefinin üzerinde gerçekleşmiştir. Uzmanlar, ekonominin Mart çeyreğinde beklenenden daha hızlı bir şekilde %7,8 oranında büyümesini sağlayan güçlü büyüme koşullarının, RBI’ya faiz oranlarını değiştirmeden enflasyonu yönetmeye odaklanma alanı sağladığına inanıyor.

Bazı analistler, PPK’nın politika duruşunu mevcut ‘uyumun geri çekilmesi’nden ‘nötr’e kaydırabileceği yönünde azınlık görüşüne sahip. Böyle bir durumda, tahvil getirileri beklenenden daha erken bir faiz indirimi beklentisiyle düşebilir.

Capital Economics, RBI’nin duruşunu ayarlayarak gelecekteki politika gevşemesinin önünü açacağını tahmin ediyor ve yıl sonuna kadar konsensüs tahminlerinden daha fazla faiz indirimi ile Ağustos ayında gevşeme döngüsüne potansiyel bir başlangıç öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu