Ekonomi

İran ve Suudi Arabistan, tüccarlara yönelik vize zorunluluğunu kaldırmayı planlıyor

TAHRAN, 30 Ekim (Xinhua) — İran Ticareti Geliştirme Örgütü (TPO) Başkan Yardımcısı Muhammed Sadık Kanadzade, İran ve Suudi Arabistan’ın iki ülkenin tüccarlarına yönelik vize zorunluluğunun kaldırılması konusunda ön anlaşmaya vardığını söyledi.

Cumartesi günü yaptığı açıklamada Kanadzade, İran’ın ticaret diplomasisinden sorumlu kurumu olan TPO’nun çabalarının, İranlı tüccar ve iş adamlarının yabancı mevkidaşlarıyla bağlantı kurmasının önünü açmayı amaçladığını vurguladı.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasser Kenani, bu ayın başlarında Suudi Arabistan da dahil olmak üzere birçok ülkeyle vize zorunluluğunun kaldırılması olasılığını araştırdıklarını açıklamıştı.

Suudi Arabistan ve İran, Mart ayında Pekin’de diplomatik ilişkilerin yeniden başlatılması ve iki ay içinde büyükelçilik ve misyonların yeniden açılması konusunda önemli bir anlaşmaya vardı.

İki ülke, diplomatik ilişkilerin 6 Nisan’dan itibaren geçerli olmak üzere yeniden başladığını resmen duyurdu.

Suudi Arabistan’ın Şii bir din adamını idam etmesinin ardından İran’daki Suudi diplomatik misyonlarına saldırılar olmuş ve buna karşılık Suudi Arabistan 2016 yılı başında İran’la diplomatik ilişkilerini kesmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu