Haber

İzmir Barosu’ndan milletvekillerine ‘intihar’ mektubu

İzmir Barosu, avukatlara yazı göndererek avukatların yaşadığı sorunların analizi için dayanak istedi. Baronun yazısında, “Yargının kurucu unsuru olan biz avukatlara yönelik uygulanan ekonomik ve fiziki şiddetin sona erdirilmesi ve sürdürülmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması sürecinde desteğinizi bekliyoruz” denildi. Hak ettiğimiz ve emeğimizin karşılığını aldığımız bir zeminde avukatlık mesleğinin haysiyet ve şerefine uygun olarak mesleğimizi icra ediyoruz.”

100’DEN FAZLA AVUKAT İNTİHAR

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, mektupta son 20 yılda çoğu genç 100’den fazla avukatın hayatını kaybettiği ve bu intiharların en büyük nedenlerinden birinin ekonomik olduğu vurgulandı. Mektupta, son 20 yılda 500’den fazla avukatın mesleklerini icra ederken fiziki saldırıya uğradığı da belirtilerek, “Mahkeme salonlarından dışarı sürükleniyoruz veya alınmıyoruz, mahkeme salonlarına alınmıyoruz. gaz bombalarına maruz kalıyoruz, tehdit ediliyoruz, adliyelerde, tecrit alanlarında saldırıya uğruyoruz, öldürülüyoruz, sakat kalıyoruz. Nedense yeni saldırıların hedefi haline getiriliyoruz, muhtemelen saldırıların failleri ‘kamu’ görevlisine saldırdıkları halde ödül gibi cezalandırıldıklarından.

“SORUNLAR GÖREVİMİZİ ENGELLİYOR”

Mektupta, “Avukatlık mesleğinin geldiği nokta ve içinde bulunduğu şartlar, yargıdaki asli görevlerimizi hakkıyla yerine getirmemize engel olmaktadır. Avukatın gereksiz görülmediği, savunmanın yok sayılmadığı bir yargı sistemi istiyoruz. Donanımımızın ve en önemlisi emeğimizin karşılığı olan hak ettiğimiz koşullarda yaşamak istiyoruz.” (HABER MERKEZİ)

haber-korfez.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu