Haber

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, belediye meclis toplantılarının sosyal medyada paylaşılmasını yasal buldu.

Kişisel Bilgileri Koruma Kurulu, belediye meclisi toplantılarının sosyal medyada paylaşılmasını hukuka uygun buldu.

Meclis’e başvuran eski belediye meclis üyesi, hakkında açıklamalarda bulunulan belediye meclisi toplantısına ait görüntüyü sosyal medyada paylaşarak kişisel bilgilerinin hukuka aykırı olarak işlendiğini iddia etti.

Başvuru üzerine soruşturma başlatan Kurul, “görüntünün sosyal medyada paylaşılması” şeklindeki veri işlemenin hukuka uygun olduğuna karar verdi.

Kurul kararında, belediye tarafından Kuruma sunulan aydınlatma metninde, Belediye Meclisi toplantılarında ses ve görüntü kayıtlarının alındığı, bu bilgilerin ulusal ve yerel yayınlarda yayımlandığı, bu konudaki bilgilendirmenin toplantı salonu girişinde herkese duyurulduğu bildirildi.

Belediye Kanunu’nun 20’nci sayısında “Meclis kararı ile toplantılar ses ve görüntü cihazlarıyla da kaydedilebilir.” Ayrıca Belediye Meclisi Çalışma Yönetmeliği’nin 11. maddesinde “Meclis toplantıları halka açıktır. Meclis başkanının veya üyelerden herhangi birinin gerekçeli teklifi üzerine kapalı oturuma karar verilebilir.” kararı vurgulanmıştır.

Kararda, söz konusu veri işleme faaliyetinin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun 5’inci unsuru kapsamında “kişinin işlenebilmesi için veri işlemenin zorunlu olması” nedeniyle yürütüldüğüne dikkat çekildi. veri sorumlusunun hukuki yükümlülüğünü yerine getirmesi”.

koycegizajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu