Haber

Libya ile imzaladığımız anlaşma Atina’nın ayarlarını bozdu! Türkiye’yi BM’ye şikayet ettiler

TürkiyeTürk Silahlı Kuvvetleri ile Yunanistan’ın ortasında yaşanan gerilim, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye’ye kara harekatı olasılığının gündeme gelmesiyle ikinci plana düşerken, Yunan medyasında dikkat çeken bir olay yaşandı. haberlerYayınlandı.

BM GENEL SEKRETERİNE ŞİKAYET MEKTUBU VERDİ

Ankara- Atina Türkiye ile Libya arasında 3 Ekim’de imzalanan hidrokarbonlar alanındaki mutabakat zaptı ile sınırda gerilim doruk noktasına ulaşırken, Yunanistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Maria Theofili’nin bizzat Türkiye’ye bir mektup ilettiği ortaya çıktı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres. 17 Kasım’da iletilen mektupta, Yunanistan’ın Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmadan rahatsız olduğu ve bu atılımın bölgedeki güvenlik ve barışı tehdit ettiği belirtildi.

“LİBYA YÖNETİMİNİN BÖYLE BİR ANLAŞMAYA HAKKI YOKTUR”

Mektupta, Yunanistan’ın bu anlaşmaya itirazının yanı sıra Libya’daki yönetimin böyle bir anlaşma yapma hakkının olmadığı iddia edildi. Theofili, diğer ülkelerin de bu anlaşmaya tepki gösterdiğini ve Libya’daki bazı kurumların üst düzey yetkililerinin de karşı çıktığını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu