Haber

Nebati: Otomobilde ÖTV indirimi ile ilgili bir çalışma yok

TBMM Plan ve Bütçe Kurulunda, Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesi kabul edildi.

Komisyonda bakanlığın 2023 yılı bütçe görüşmeleri sürerken, Bakan Nureddin Nebati, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

NTV’nin haberine göre Nebati, hükümetin faiz politikasına ilişkin, “Diğer ülkeler gibi faizleri artırsaydık büyümemiz duracak istihdam azalacaktı. Bu ülkenin potansiyelini sınırlamayı istemedik” dedi.

‘ENFLASYONA EZDİRMEDİK’

“Enflasyona kimseyi ezdirmedik” diyen Bakan Nebati, “İstihdam olsun, alım gücü iyileştirmesi olsun gerekli politikaları uyguladık. Önümüzdeki dönemde de bu kararlı politikaları uygulayacağımızdan halkımız emin olsun” diye konuştu.

Milletvekillerinin TÜİK’e yönelik tenkitlerine de karşılık veren Bakan Nebati, “TÜİK’e sahip çıkalım, 2022 yılında 560 bin 360 fiyatı derliyor, 2 bin kişilik ekiple gerçekleştiriyor bunu” tabirlerini kullandı.

Bakan Nebati, net yanılgı noksan kalemine ait de sorulara yanıt verdi. Bakan, “Ocak Ağustos ayları içinde 28.3 milyar dolarlık giriş olmuştur. Son yapılan Varlık Barışı ile yurt içinde 4,7 milyar varlık beyan edilmiştir. Yurt dışından ise 12.3 milyar TL ülkemize getirilmiştir” sözlerini kullandı.

‘GRİ LİSTE’ ELEŞTİRİSİ: YAPMAYIN ŞUNU

Türkiye’nin “gri liste”ye alınmasına yönelik muhalefet eleştirisine Nebati, “Yapmayın şunu, ülkemizin gri listeye alınmasının Varlık Barışı ile bağı yoktur. Kara para aklanmasına yönelik eylem gücü tarafından tüm süreç takip edilmektedir. Ülkemize gelen kaynaklar MASAK tarafından incelemeye tabi tutulmaktadır” dedi.

‘ÖTV İNDİRİMİ İLE İLGİLİ ÇALIŞMA YOK’

Nureddin Nebati, Plan ve Bütçe Komisyonu sonrası Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi hakkındaki soruyu yanıtladı.

Motorlu taşıtlardan alınan ÖTV hakkında sorulan bir soruyu yanıtlayan Nebati, “ÖTV indirimi ile ilgili bir çalışma yok. Matrah artırımı ile ilgili çalışıyoruz” dedi.

AK Parti’nin aralık ayının ikinci yarısında Meclis’e yeni bir torba yasa taslağı sunacağı, kelam konusu taslak içerisinde de ÖTV indirimleri olacağı sav edilmişti. Arabada ÖTV indirimini de kapsayacak tasarı ile birçok eserde indirimler kelam konusu olacağı ileri sürülmüştü. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu