Ekonomi

Nijerya Hükümeti ve Binance arasındaki kara para aklama davası ertelendi

Yöneticilerin aile sözcüsü, CoinDesk’e verdiği röportajda Nijerya mahkemesinin Binance ve iki yöneticisine karşı kara para aklama davasını, yöneticilerden birinin hasta olması nedeniyle 20 Haziran’a ertelediğini açıkladı.

Binance’in Mali Düzenlemeler Uyum Başkanı Tigran Gambaryan, işvereniyle birlikte hem vergi kaçakçılığı hem de kara para aklamakla suçlandı. Reuters’ın haberine göre Gambaryan’ın avukatı, duruşma hakimi Emeka Nwite’ye yazdığı mektupta, Gambaryan’ın “çok hasta olduğunu ve kapsamlı tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu” söyledi.

Mektupta, Gambaryan’ın Perşembe günü rahatsızlanmasının ardından sıtma için intravenöz tedavisine başladığı bildirildi.

Geçen hafta 40 yaşına giren Gambaryan, Şubat ayında Nijeryalı yetkililer tarafından gözaltına alındıktan sonra Boko Haram terör örgütü üyelerini barındıran Kuje hapishanesine nakledildi. Yönetici, kara para aklama suçlamalarına dahil edilen İngiliz-Kenyalı Afrika Bölge Müdürü Nadeem Anjarwalla ile birlikte gözaltına alınmıştı.

Gambaryan’ın eşi Yuki Gambaryan şu ifadeleri kullandı:

“Dün, çok sayıda ciddi hastalık belirtisine rağmen eşimin mahkemeye çıkması istendi, daha sonra rahatsızlanıp yere yığıldı. Kuje hapishanesindeki koşullar tek kelimeyle korkutucu. Eşim güçlü ve sağlıklı bir insan ancak aramızdaki en güçlüleri bile diz çöktürecek bir ortamla karşı karşıya.”

Aile sözcüsünün açıklamasına göre normal şartlarda Çarşamba günkü duruşmada görülmesi gereken vergi kaçakçılığı suçlamaları 14 Haziran’a ertelendi.

Geçen hafta yöneticinin kaçmaya çalışabileceği gerekçesiyle kefaletle serbest bırakılması reddedilmişti.

Gambaryan’ın eşi, “Derhal serbest bırakılması için bir kez daha çağrıda bulunuyorum.” dedi.

“İşverenini hedef almak için Tigran’a verilen bu ceza yeterince uzadı. Eşim hasta ve yardıma ihtiyacı var. Lütfen, biraz olsun insanlık gösterin.”

Bu makale ilk olarak CoinDesk Türkiye üzerinde yayımlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu