Haber

Öz Ağaç-İş Sendikası Başkanı Dolu’dan asgari ücret açıklaması

Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı Öz Ağaç-İş Sendikası Genel Başkanı Tuncay Dolu, 2023 yılı taban fiyatının net 9 bin 350 lira olması gerektiğini belirtti.

Dolu yaptığı yazılı açıklamada, 2023 yılı için asgari artış oranı belirlenirken TÜİK’in karma enflasyon sepeti değil, temel gıda enflasyonundaki artış oranının esas alınması gerektiğini belirtti.

Temel gıdada son 2 yıldaki reel artışın TÜİK’in paylaştığı artış oranının üzerinde olduğunu belirten Dolu, çalışanların artık ekonomik olarak açlık sınırından çıkıp rahat bir nefes almak istediğini belirtti.

Tuncay Dolu, “2023 yılında asgari ücret artış oranı en az yüzde 70, çalışanın cebini rahatlatacak düzeyde, asgari ücret ise 9 bin 350 lira olmalı. Aynı zamanda gelir vergisi de ödenecek” dedi. Dar gelirliler için büyük bir kambur haline gelen ve artık sürdürülemez hale gelen vergi matrahının yükseltilmesi ve vergi tabanının yükseltilmesi yapılmalı En azından yüksek enflasyon döneminde gelir vergisi yüzde 10 olarak sabitlenmeli. ” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu