Ekonomi

Petrobras CEO’su ayrılıyor, Lula eski düzenleyici Chambriard’ı atıyor

Brezilya devlet petrol şirketi Petrobras’ta önemli bir sarsıntı yaşanırken, CEO Jean Paul Prates istifa etmeyi teklif etti. Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Brezilya petrol ve gaz düzenleyici kurumu ANP’nin eski başkanı Magda Chambriard’ı şirketin başına atayacak. Bu hamle Petrobras’ın New York’ta işlem gören hisselerinin Salı günü mesai sonrası işlemlerde %6’nın üzerinde düşmesine neden oldu.

Başkan’ın Prates’in yerine Chambriard’ı getirme kararı, Lula’nın kabinesinde yakıt fiyatlarının düşürülmesini, sermaye harcamalarının arttırılmasını ve daha az temettü dağıtılmasını savunanlar için bir zafer olarak görülüyor. Bu değişiklikler istihdam yaratmayı ve Brezilya ekonomisini canlandırmayı amaçlıyor. Citi’den analistler Gabriel Barra ve Andres Cardona, müşterilerine Petrobras’taki yönetişim ve yatırımcılara yönelik potansiyel riskler konusundaki endişelerini dile getirerek, yeni CEO’nun sermaye harcamalarını genişletme baskısıyla karşı karşıya kalacağını ve bunun da temettü ödemelerini etkileyebileceğini vurguladı.

Petrobras yönetim kurulunun Prates’in ayrılma önerisini görüşmek üzere bugün toplanması planlanıyor. Ocak 2023’ten bu yana şirketin başında olan Prates, Enerji Bakanı Alexandre Silveira ile anlaşmazlık içindeydi. Silveira şirketi yakıt fiyatlarını yeterince düşürmemekle ya da yatırımlarla Brezilya’nın ekonomik büyümesine katkıda bulunmamakla eleştiriyor.

Silveira ve Prates arasındaki gerilim Mart ayında, büyük ölçüde Silveira tarafından atanan Petrobras yönetim kurulunun yatırımcılara ek bir temettü dağıtmamayı tercih etmesiyle doruk noktasına ulaşmış ve bu durum şirketin hisseleri üzerinde olumsuz bir etki yaratmıştı.

Kariyerine 1980 yılında Petrobras’ta mühendis olarak başlayan Chambriard, Lula’nın İşçi Partisi’nin bir önceki yönetimi sırasında 2012’den 2016’ya kadar ANP’yi yönetti. Lula’nın 2022’deki seçim zaferinin ardından CEO pozisyonu için düşünülmeye başlanmıştı. Aralık ayında Reuters’e konuşan Chambriard, Petrobras’la ilgili olarak Lula’nınkine benzer görüşler paylaştı. Chambriard, Petrobras’ın o zamandan beri terk ettiği bir uygulama olan yakıt fiyatlarını küresel piyasa değişiklikleriyle uyumlu hale getirme politikasını eleştirdi. Chambriard ayrıca doğal gaz gelişimine daha fazla odaklanılması çağrısında bulundu ve karların hissedarlara büyük temettüler olarak dağıtılması yerine enerji arama ve üretimine yeniden yatırılmasını önerdi.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu