İş

Piyasalar beklenti üstü gelen ABD istihdamına nasıl tepki verdi?

Investing.com – ABD Tarım Dışı İstihdam verisi, Mart ayında 303 bin kişi artışı yansıtarak beklentilerin üzerinde kaldı. 

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan Mart ayı Tarım Dışı İstihdam verisi, böylece 212 bin artış beklentisinin oldukça üzerinde kaldı. Şubat ayının istihdam artışı ise 275 binden 270 bine revize edildi. Bununla birlikte işsizlik oranının bu ay %3,9 oranında sabit kalacağı beklentisi bulunuyordu. Ancak işsizlik oranı Mart ayında bir puan düşerek %3,8’e geriledi.

ABD’de iş gücüne ilişkin açıklanan veriler, bir kez daha Fed’in faiz indirimi konusunda acele etmeme politikasını destekler nitelikte geldi. Mevcut istihdam verilerinin beklentilerin üzerinde kalması durumu, ekonomideki canlılığı yansıtırken piyasaların faiz indirimi beklentilerini de öteleme noktasında destekleyici oluyor. CME FedWatch aracı, Haziran ayında 25 baz puanlık faiz indirim ihtimalini veri öncesi %60 olarak gösterirken istihdam verilerinin açıklanmasının ardından oran %56’ya düştü.

ABD hisse piyasası pozitif açıldı

Dolar getirisinin yüksek seyrettiği bu dönem her ne kadar risk iştahı azalma eğiliminde olsa da ekonominin canlı kalması ABD hisse piyasası için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Buna bağlı olarak ABD borsalarının istihdam verisinin ardından güne artıda başladığı gözlendi. S&P 500 %0,38, Nasdaq %0,33 ve Dow Jones, güne %0,26 oranında yükselişle başladı.

DXY yönünü yukarı çevirdi

Dolar endeksi, ABD ekonomisini güçlü gösteren istihdam verilerinin ardından 3 günlük düşüş eğilimini tersine çevirdi ve yeniden 105 bandına doğru yöneldi. Ons altın bu hafta 2.305 dolarda rekor kırdıktan sonra bugün Asya işlemlerinde 2.267 dolara kadar geriledi, ancak gün içinde hızlı toparlanan altın, an itibarıyla 2.300 dolar seviyesine doğru yükselişe başladı.

Borsa İstanbul rekor seviyelerde  

Bugün yurt içinde Borsa İstanbul’da önemli bir yükseliş söz konusu. BIST 100 endeksi, kapanışa doğru %5’e yakın yükselişle 9.580 puan bandına yükselirken 9.583 seviyesinde yeni rekorunu belirledi ve endeksin yükseliş eğilimi an itibarıyla devam ediyordu. 

Dolar/TL ise haftanın son işlem gününde bu haftaki negatif görünümünü koruyor ve akşam saatlerine doğru 32 seviyesinin altında işlem görmeye devam ediyor. An itibarıyla dolar, TL karşısında haftalık bazda %1,56 oranında değer kaybetmiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu