Haber

Putin’den Erdoğan’a: Batı, Rus tahılını engelleyen uygulamaları iptal ettiğinde anlaşmaya geri döneceğiz

Rus Devlet Lideri Vladimir PutinBaşkan ile Recep Tayyip ErdoğanKremlin, telefon görüşmesinde konuşulanlara ilişkin bir açıklama yaptı.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin, görüşmelerde Erdoğan’a Ukrayna tahılının Karadeniz limanları aracılığıyla ülkeden çıkarılmasını ve Rusya’nın tahıl sevkiyatını engelleyen uygulamaların iptalini içeren “paket anlaşmadaki ana tutumunu” söyledi. ve gübre eserler.

Rus Devlet Başkanı, geçen yıl İstanbul’da imzalanan ve bu zamana kadar birkaç kez uzatılan anlaşmanın uzatılmasının, söz konusu anlaşmanın Rusya kısmının hayata geçirilmesinde ilerleme kaydedilmediğinde anlamını yitirdiğini belirtti.

Ancak Putin görüşmede, Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı üzerinde anlaşmaya varılan yükümlülüklerini yerine getirir getirmez geleceğini söyledi. Rus tarafının anlaşmaya geri döneceğionaylanmış.

‘Güvenilir seçenekler üzerinde çalışıyoruz’

Ayrıca Rusya Devlet Başkanı, “Gıda ürünlerine ihtiyaç duyan ülkeleri göz önünde bulundurarak, Rus tahılının bu ülkelere nakliyesi için güvenilir seçenekler üzerinde çalışıyoruz.” belirtilmiş. Putin, söz konusu ülkelere bedava tahıl tedarik edileceğini bildirdi. VeBu konunun geçen hafta St. Petersburg’da düzenlenen Rusya-Afrika Forumu’nda da ele alındığını kaydetti.

Putin, Türkiye ve tahıl tedarik etmek isteyen diğer ülkelerle işbirliğini sürdürmek istediklerini de sözlerine ekledi.

Ancak Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, ülkelerinin ticari ve ekonomik bağlarını geliştirme, güç alanında stratejik ortak projeler gerçekleştirme ve turizm iş birliğini sürdürme konularını da ele aldı. Telefon görüşmesinde her iki taraf da ülkeleri arasındaki ticaret hacminin 2022’de neredeyse ikiye katlanmış olmasından memnun olduklarını kaydetti.

Erdoğan’ın “Türkiye’deki orman yardımının söndürülmesine yardımcı oldukları için Rus liderliğine ve halkına teşekkür ettiği” de belirtildi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre Putin ve Erdoğan, çeşitli düzeylerde temasları sürdürme ve yüz yüze görüşme olasılığına hazırlık yapma konusunda da mutabık kaldı.

nurdagi-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu