Ekonomi

Rusya: Dondurulmuş varlıklarda 37 milyar doları geri aldık

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Moskova’da düzenlenen “Rus Borsası” etkinliğinde yaptığı konuşmada, Rusya’nın Batılı ülkelerdeki varlıklarının dondurulmasına ilişkin çeşitli senaryoları değerlendirdiklerini söyledi.

Varlıkları dondurulan bazı Rus şirketlerinin çeşitli tedbirler uyguladıklarını kaydeden Nabiullina, “Ancak dondurulan varlıkların toplu olarak (Rusya’da dondurulan varlıklarla) takas edilmesi siyasi bir meseledir ve tüm tarafların onayı gerekir. Bunun yakın gelecekte olacağını sanmıyorum.”

Nabiullina, Rus şirketlerinin yaklaşık 3 trilyon ruble (yaklaşık 37,5 milyar dolar) değerinde donmuş varlıkları geri almayı başardığını da söyledi.

Yaptırımlar nedeniyle Rusya finans şubesinin daha da kapalı hale geldiğini belirten Nabiullina, “Zorunluluktan daha da kapalı hale geldik. Ancak mevcut koşullarda Rus finans sektörünün küresel piyasalarla olan bağını bir bütün olarak sürdürmemiz gerekiyor. Hem dost hem de düşman ülkelerden yatırımcıları çekmek için mümkün olduğunca çok.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu