Ekonomi

Scholz, Rusya’nın tahıl anlaşmasını yenilememesini “kötü haber” olarak nitelendirdi.

Olaf Scholz, Avrupa Birliği (AB) ile Latin Amerika ve Karayip Devletleri Topluluğu (CELAC) ülkeleri arasında Brüksel’de düzenlenen zirve öncesi yaptığı açıklamada, “Rusya’nın sevkiyatına ilişkin anlaşmayı yenilemeyi reddetmesi kötü bir haber. Karadeniz yoluyla tahıl. Saldırganlıkla işgal eden bir ülke için bu, aynı zamanda dünyanın geri kalanına da tavsiye edilmeyen bir açıklamadır.” söz konusu.

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın tüm dünyada yansımalarının olacağına işaret eden Scholz, “Güney Amerika dahil birçok devlet yüksek fiyatlar, gıda güvenliği sorunları ve diğer zorluklar nedeniyle Rusya’nın savaşının etkilerini yaşıyor. Ama herkes biliyor ne olduğunu. yani prensipte Rusya’nın dünyanın ortasında uygun bir biçimde yaşamaktan kendini sorumlu hissetmemesiyle ilgili bir tavır olduğunu anlayacaktır.” dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inácio Lula da Silva’nın Avrupa’ya yönelik eleştirilerini hatırlatan Scholz, “Avrupa’nın dünyadaki diğer ülkelerle ilişkilerinde saygının önemli olduğuna ve Avrupa’nın sömürgeci geçmişi konusunda yapacaklarımız olduğuna kesinlikle inanıyorum. görüşmeleri büyük bir hassasiyetle yürütüyorum. Bu anlaşmaların tamamlanmasından yanayım.” terimleri kullandı.

EU-CELAC toplantısının önemine dikkat çeken Scholz, Latin Amerika ve Karayip ülkelerinin ekonomik ilişkileri geliştirmek istediğini sözlerine ekledi.

haberahlat.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu