Haber

TÜBİTAK Başkanı Mandal AB’de öğrencilerle buluştu

TÜBİTAK Lideri Mandal AB’de öğrencilerle buluştu

TÜBİTAK Lideri Mandal: “Ege Üniversitesi’nde proje üretmek artık kültür haline geldi”

*Rektör Budak, “Devletimizin Kalkınma Planlarında yer alan öncelikli alanlara yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerimizi yenilikçi adımlarla sürdürüyoruz. “Üniversitemiz son üç yıldır TÜBİTAK projelerinde proje kabul oranı ve uluslararası projelere fon alma açısından Türkiye’de birinci olmanın gururunu yaşıyor” dedi.

*Prof. Ege Üniversitesi öğrencilerinin TÜBİTAK 2209 A/B programlarına değerli katkılarda bulunduğunu belirtti. Dr. Mandal, “Üniversite Öğrencilerinin Araştırma ve Sanayi Odaklı Araştırma Projeleri kapsamında Ege Üniversitesi öğrencilerinin 132’si sanayi odaklı olmak üzere 1001 araştırma projesi desteklendi. “Bu bize Ege Üniversitesi’nin bu program doğrultusunda sadece bir farkındalık değil aynı zamanda bir kültür de oluşturduğunu gösteriyor” dedi.

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi’nde; “TÜBİTAK 2209 A/B Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı Belge Sunum Töreni”, TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Hasan Mandal’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Prof. Dr. Yusuf Vardar MÖTBE Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst yönetimi, senato üyeleri, akademik-idari personel ve öğrenciler katıldı.

Prof., konuşmasına TÜBİTAK 2209 A/B projesi kabul edilen öğrencileri tebrik ederek başladı. Dr. Hasan Mandal, söz konusu programların kendisi için en pahalı programlardan biri olduğunu belirtti. Prof. Dr., Ege Üniversitesi’nin programda Türkiye birincisi olmasından memnuniyet duyduğunu belirtti. Dr. Mandal, programa verdiği önemden dolayı Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a, üniversitenin üst yönetimine ve emeği geçen akademisyenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Mandal, İsrail’in Filistin’de gerçekleştirdiği katliamlarda hayatını kaybedenlere de başsağlığı diledi.

TÜBİTAK Lideri Prof., “Acil Çözüm Gerektiren Zorluklara Yenilikçi Bilim ve Teknoloji Yaklaşımı” konulu sunum yaptı. Dr. Hasan Mandal özellikle küresel ısınma ve iklim değişikliğine dikkat çekti. Prof. Dr. Mandal, “Türkiye bu değişimden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Gelecekte birçok kıtlık sorunuyla karşı karşıya kalabiliriz. Bu değişiklikler insan sağlığını dolaylı olarak etkileyen patojenlerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bütün dünya bu sorunun çözümünü bilim ve teknolojide arıyor. “Bilgiyi üretenler ile bilgiyi kullananların birlikte çalışma zorunluluğu var” dedi.

TÜBİTAK’ın öncelikli Ar-Ge ve inovasyon konularına değinen Prof. yeşil teknolojilerde. TÜBİTAK Öncelikli Ar-Ge ve Yenilik Konuları 3 bölümden oluşmaktadır. Öncelikli ve Temel Teknolojilerde Ar-Ge ve İnovasyon Konuları, Avrupa Yeşil Anlaşması ve İklim Değişikliğine Uyum için Ar-Ge ve İnovasyon Konuları ile Stratejik ve İhtiyaç Odaklı Ar-Ge ve İnovasyon Konuları. “577 akademisyen ve uzmanın katılımıyla toplam 218 öncelikli Ar-Ge ve İnovasyon konusu belirlendi” dedi.

“Son 5 yılda AB’nin 2 bin 357 projesi ve bursu desteklendi.

Prof., TÜBİTAK’tan önce Ege Üniversitesi’ni değerlendirdi. Dr. Mandal, “Türkiye’nin aşı çalışmaları Ege Üniversitesi’nin başkanlığını yaptığı platformda yürütüldü. Sürdürülebilir Tarım Teknolojileri alanında da değerli çalışmalar yapılıyor. Genç Araştırmacıların Uluslararası Kürsüsü ve Ekosistem Entegrasyonu’nda Ege Üniversitesi’nden 5 başkan araştırmacı görev alıyor. Ege Üniversitesi’nin uluslararası alanda önde gelen ve genç araştırmacıları moleküler biyoloji ve genetik, organik kimya, temel tıp bilimleri ve çevre mühendisliği alanlarına odaklanmaktadır. İnsan Kaynakları ve Sanayi Ortak Gelişim Odaklı Doktora Programında Ege Bölgesinden 26 doktora öğrencisi bulunmaktadır. Lisans öğrencilerine erken aşamalardan itibaren Ar-Ge deneyimi kazandıran Stajyer Araştırmacı Programı (STAR) ile 252 Ege Üniversitesi lisans öğrencisi Ar-Ge ekosistemine güçlü bir başlangıç ​​yaptı. Ege Üniversitesi’nden iki kürsü araştırmacısı, 2247-A Ulusal Başkan Araştırmacılar programı tarafından desteklendi. “Ege Üniversitesi’nin 2018-2023 yılları arasında bilim insanlarını desteklemeye yönelik farklı burs ve araştırma projelerine destek programları kapsamında 2.357 destekli burs ve projesi oldu” dedi.

“AB’de proje kültürü oluşturuldu”

Prof., Ege Üniversitesi öğrencilerinin TÜBİTAK 2209 A/B programlarına değerli katkılar sağladığını belirtti. Dr. Mandal, “Üniversite Öğrencilerinin Araştırma ve Sanayi Odaklı Araştırma Projeleri kapsamında Ege Üniversitesi öğrencilerinin 132’si sanayi odaklı olmak üzere 1001 araştırma projesi desteklendi. Bu da bize Ege Üniversitesi’nin artık bu programa uygun bir farkındalık değil, bir kültür yarattığını gösteriyor. 2018 yılından bu yana Ege Üniversitesi araştırmacılarının çeşitli programlarımızda 143’ü TÜBİTAK 1001 olmak üzere 418 araştırma projesi desteklendi. “Üniversite-Sanayi İşbirliğini Destekleme Programında desteklenen 22 projeyle Ege Üniversitesi Ege Bölgesi’nde birinci, sıralamada dördüncü oldu. Türkiye” dedi.

Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK program davetleri hakkında bilgi vererek ve katılımcıların sorularını yanıtlayarak konuşmasını sonlandırdı.

“TÜBİTAK programlarında zirvedeyiz”

Rektör Prof., Ege Üniversitesi’nin son yıllarda TÜBİTAK’ta değerli başarılara imza attığını belirtti. Dr. Necdet Budak, “Devletimizin Kalkınma Planlarında yer alan öncelikli alanlara yönelik araştırma ve geliştirme faaliyetlerimize yenilikçi adımlar atarak devam ediyoruz. Üniversitemiz, son üç yıldır TÜBİTAK Projelerinde proje kabul oranı ve uluslararası projelere fon alma açısından Türkiye’de birinci olmanın gururunu yaşıyor. Aynı şekilde Patent Başvurularında Türkiye’de birinci, patent tescilinde ise Türkiye’de ikinci sıradayız. “TÜBİTAK 1004 Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı kapsamında desteklenen Türkiye’nin dev projeleri arasında Ege Üniversitesi’nden iki proje yer aldı” dedi.

“Gençlere yaptığımız önemli yatırımlar meyvesini veriyor”

Genç araştırmacıları teşvik etmek adına önemli adımlar attıklarını belirten Prof. Dr. Budak, “Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize Ar-Ge kültürünü kazandırıyoruz. Bilgi ve teknoloji geliştirme, proje hazırlama, bu projelerin tescili ve ticarileştirilmesi konularında değerli eğitimler veriyoruz. Aydınlık geleceğimizin teminatı olan gençlerimizle büyüyen, güçlenen, sınırları aşan, kendine güvenen ve tartışan Türkiye’nin yükselişine tanık oluyoruz. Öğrencilerimizin projelerini en verimli şekilde gerçekleştirebilmeleri ve gerekli desteği alabilmeleri için Araştırma Odaklı Öğrenci Merkezi’ni (AROM) kurduk. Üniversitemizde eğitimlerine devam eden öğrencilerimizin Ar-Ge kültürü kazanmaları için oluşturduğumuz bilim üretim ekosisteminin sürdürülebilir başarı sağladığını görmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Bu yıl TÜBİTAK-2209-A Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri programına üniversitemiz tarafından yapılan 293 başvurunun 196’sı kabul edildi. Böylece en çok başvuru alan üniversite olduk. Ayrıca programa en çok başvuru yapan ikinci üniversite olduk. 2209-B programında 38 başvurumuzun 24’ü kabul edilerek en çok proje başvurusu yapan ve projeleri kabul edilen ikinci üniversite oldu. Projeleri kabul edilen öğrencilerimizi, proje koordinatörlerimizi ve danışmanlarımızı canı gönülden kutluyorum. Tüm öğrencilerimizi okudukları alanlarda araştırma yapmaya ve hocalarıyla birlikte proje üretmeye davet ediyorum. “Üniversite olarak her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

Prof. Dr. Budak, “Öğrenci odaklı, tam akredite bir araştırma üniversitesi olarak Cumhuriyetimizin 100. Yılını ve Türkiye Yüzyılını Cumhuriyet yüzyılı yapmak için çalışmaya, üretmeye ve ürettiklerimizi katma değere dönüştürmeye devam edeceğiz. bilim ve akademi. Devletimizin 2053 vizyonu doğrultusunda 12. Kalkınma Planı ve TÜBİTAK’ın öncelikli alanlarına yönelik projeler üretmeye devam edeceğiz. Üniversitemizin hedeflerine doğru kararlı ilerlemesinde bizlere her türlü desteği veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a, TÜBİTAK Başkanımız Prof. Dr. “Hasan Mandal’a teşekkür ediyorum” dedi.

“Projeleri kabul edilen öğrenciler belgelerini aldı”

Konuşmaların ardından 2209 A/B Üniversite Öğrencisi Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında fakülte bazında Türkiye birincisi olan AB Fen Fakültesi Dekanı Prof. TÜBİTAK Lideri Prof. Dr. Dinçer Ayaz ve EBİLTEM Proje Uzmanı Sercan Ertaş’a projelere katkılarından dolayı plaketlerini takdim etti. Dr. Hasan Mandal tarafından sunulmuştur. Ayrıca projeleri desteklenen öğrencilere belgeleri Prof. Dr. Mandal tarafından, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak tarafından hediye edildi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu