Ekonomi

ABD Başkanı Biden’dan enflasyon mesajı

“Bugünkü rapor, 12 aylık enflasyon oranının Mayıs 2021’den bu yana en düşük seviyesinde olmasıyla, enflasyonla mücadelemizde ilerlemenin devam ettiğini gösteriyor.”Biden, bu ilerlemenin ABD’deki iş piyasasının tarihsel olarak güçlü kaldığına dair geçen haftaki verilerin ardından geldiğini hatırlattı.

Enflasyonun geçen yaz kaydedilen zirveden yüzde 45 düştüğünü kaydeden Biden, benzin fiyatlarının yaza göre 1,40 dolardan fazla düştüğünü ve piyasa fiyatlarının Eylül 2020’den bu yana ilk kez düştüğünü vurguladı.

İkinci el otomobil, akıllı telefon ve diğer elektronik eşya fiyatlarının son aylarda düştüğüne işaret eden Biden, şunları kaydetti: “Enflasyon hala çok yüksek olsa da, bu ilerleme, çalışkan Amerikalılar için enflasyonu hesaba kattıktan sonra 9 ay öncesine göre daha yüksek maaşlar için daha fazla nefes alma alanı anlamına geliyor.”değerlendirmesini yaptı.

Aileler için maliyetleri düşürmeye devam ettiklerinin altını çizen Biden, “Amerika’ya Yatırım” gündeminin de ülke genelinde yeterli istihdam sağladığını ve uzun vadede daha güçlü ve daha dinamik bir ekonomi inşa ettiğini söyledi.

camlidere-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu