Haber

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü: Biden ve Netanyahu her konuda anlaşamıyor

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby, Lider Joe Biden’ın her zaman İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile her konuda aynı fikirde olmadığını söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada Joe Biden’ın İsrail’in Gazze’yi işgaline karşı olduğunu belirtti. Kirby, “Başkan Biden çok net konuştu. İsrail Savunma Kuvvetleri’nin (IDF) Gazze’yi yeniden işgal etmesini desteklemiyoruz. Desteklediğimiz şey Hamas’ın Gazze’yi kontrol etmemesi. İsrailli mevkidaşlarımızla Gazze’nin geleceği konusunda aktif görüşmeler yapıyoruz. çatışmadan sonra.” söz konusu. Kirby ayrıca, “İsrail ve ABD’nin her konuda anlaşması gerekmiyor. Netanyahu ve Biden her zaman her konuda anlaşamıyor.”

Kirby’nin açıklaması, Netanyahu’nun “Bilinmeyen bir süre boyunca Gazze’nin genel güvenlik sorumluluğunu İsrail’in üstleneceğini düşünüyorum” demesinin ardından geldi.

“Netanyahu’dan biraz ara vermesini istedim”

ABD Başkanı Biden ise Salı günü gazetecilere yaptığı açıklamada, Binyamin Netanyahu ile görüşme fırsatı bulamadığını ancak Pazartesi günü yaptıkları telefon görüşmesinde Netanyahu’dan Gazze’de “insani bir duraklama”yı düşünmesini istediğini söyledi. Biden, “Bugün onunla konuşma şansım olmadı. Dün (Pazartesi) biraz ara vermesini istedim” dedi.

‘Taktik duraklama’ tartışıldı

Biden ile Netanyahu arasında 6 Kasım Pazartesi günü gerçekleşen telefon görüşmesine ilişkin Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, “İki başkan, sivillere devam eden çatışma alanlarından güvenli bir şekilde ayrılma fırsatı verilmesini sağlamak için taktiksel bir duraklama yaptı, insani yardımlar yapıldı” ifadeleri yer aldı. İhtiyaç sahibi sivillere ulaşılması ve rehinelerin serbest bırakılması.” “Olasılığı tartışıldı” ifadesi kullanıldı. -WASHINGTON

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu