Teknoloji

ABD’de skandal büyüyor: Yapay zeka 6 siyahi kişinin haksız yere tutuklanmasına neden oldu!

Detroit Polis Departmanı, departman aleyhine açılan bir davaya göre, üç çocuk annesi bir kadını yüz tanıma yazılımı kullanarak uyumsuzluk nedeniyle tutukladı.

Altı Detroit polisi, 16 Şubat sabahı erken saatlerde 32 yaşındaki Porcha Woodruff’un evinin kapısına geldi.

32 yaşındaki Bayan Woodruff o sırada sekiz aylık hamileydi ve iki çocuğunun okula hazırlanmasına yardım ediyordu.

Polis, siyahi anneye Ocak ayında araba kaçırma ve hırsızlıktan tutuklandığını bildirdi.

Yapay Zeka Hanımı Otomobil Hırsızlığıyla Suçladı

sürpriz hamile kadın Şaka mı yapıyorsun, araba hırsızlığı mı dedi.ve geçen hafta açılan federal bir davaya göre memurlara. Sekiz aylık hamile olduğunu gördüler mi?tepkisini sordu.

Daha sonra, polisin, departmanın yüz tanıma yazılımı aracılığıyla güvenlik görüntülerini inceledikten ve 2015 yılında tutuklanan bir kişinin sabıka fotoğrafını araba hırsızlığı kurbanının saldırgan olarak Bayan Woodruff’u seçtiği bir dizi fotoğrafa koyduktan sonra onu şüpheli olarak teşhis ettiğini öğrendi. .

Yetkililer daha sonra davayı geri çekmiş olsa da, Bayan Woodruff, davadaki, kendisinin gerginlik, susuzluk ve gerilim kaynaklı kasılmalardan muzdarip olmasına neden olduğu iddia edilen tüm olayın, önyargılı yüz tanıma yazılımının tehlikelerine bir örnek olduğunu savunuyor.

Şikayette, “Potansiyeline rağmen, kolluk kuvvetlerinin yüz tanımaya güvenmesi, bu davada görüldüğü gibi, aşağılanma, utanç ve fiziksel yaralanma ile sonuçlanarak haksız tutuklamalara yol açtı.”denir.

BU OLAYI ALTINCI KEZ GERÇEKLEŞTİ

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği’ne göre, bu haksız tutuklamanın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bu türden en az altıncı olay olduğuna inanılıyor.

Kuruluşa göre bunlardan üçü, 2018 yılında yüz tanıma teknolojisini kullanmaya başlayan DPD’de meydana geldi ve ABD’de yanlışlıkla tutuklanan altı kişinin tamamı Siyahiydi.

25 yaşındaki siyahi genç, ailesinin gözü önünde tutuklandı

2019’da , Michael Oliveradlı 25 yaşındaki siyahi bir adam, bir öğretmenin cep telefonunu çalıp kırmakla suçlanıyor.haksız yere suçlandı.

Yüz tanıma yazılımı, polisi, hırsızlığa karıştığı iddia edilen kişiden farklı bir vücut tipine, cilt tonuna ve saç stiline ve görünür dövmelerine rağmen fotoğrafını düzenlemeye ikna etti.

gelecek yıl Robert Julian BorçhakDetroit’teki lüks bir Shinola butiğinden hırsızlık yaptığı iddiasıyla ailesinin önünde tutuklandı.

Borçhak’ın adı polise, bir güvenlik müteahhitinin DPD’ye DPD’ye ilettiği ve DPD’nin yüz tanıma kullanarak Borçak’ın adıyla eşleşen Michigan Eyalet Polisine ilettiği kamera görüntülerini göndermesinin ardından verildi.

“BÜTÜN SİYAH ADAMLARIN AYNI OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR MUSUNUZ?”

Bu tür yanılgıların sadece siyahi vatandaşlar üzerinde meydana gelmesi insanları kızdırdı. The New York Times’a göre, Robert Julian-Borchak Williams soruşturma sırasında polise söyledi. “Ben değilim, tüm Siyah erkeklerin birbirine benzediğini mi düşünüyorsun?”söz konusu.

Yapay zeka önyargılı insanlar tarafından manipüle edilebilir!

Yüz tanıma araçları, önyargılı insanlar tarafından oluşturuldukları için algoritmik önyargı olarak bilinen, görünüşte tarafsız teknolojilere yerleştirilen belirli tercihlerden zarar görebilir.

Örneğin, yüz tanıma araçları genellikle büyük arazi veri kümeleri üzerinde eğitilir ve çeşitlilik içermeyen bir veri kümesinin kullanılması, beyaz olmayan insanları doğru bir şekilde tanımlayamayan teknolojilerle sonuçlanabilir.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu