Haber

Beydağ Belediyesi koordinatörlüğünde İzmir’in Beydağ ilçesinde “Kestane Kız Arı Zararlısı” bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Beydağ Belediyesi koordinatörlüğünde İzmir’in Beydağ ilçesinde “Kestane Kız Arı Zararlısı” bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Beydağ Belediyesi koordinatörlüğünde İzmir’in Beydağ ilçesinde “Kestane Kız Arı Zararlısı” bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Beydağ Belediyesi koordinasyonunda Beyköy Mahallesi Kahve Meydanı’nda kestane üretimiyle ilgili olarak kestane ağaçlarında görülen “Waeas Arısı” için alınması gereken önlemler ve yapılacak çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi. bölgenin değerli gelir kaynaklarıdır. Beydağ Belediye Başkanı konutunda düzenlenen toplantıda konuşmacı olarak İzmir Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şube Müdürü Ozan Cevizli, Bayındır Orman İşletme Müdürü Yavuz Karadağ, Bayındır Orman İşletme Şefi Mustafa Özkasap, Nazilli İlçe Tarım Müdürü Sunay Güler, Nazilli İlçe Tarım Müdürü Feridun Yılmazlar, İzmir Beydağ ilçesinde. Müdürlüğü Ziraat Mühendisleri İsmail Pekcanlar, Adnan Özer, Beydağ İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hatice Acar, Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, Belediye Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Beydağlı kestane tüccarları ve kestane üreticileri katıldı.

Toplantıda kestane yetiştiricilerine “Kestane Galler Arısı Zararlısı” ve mücadele çalışmaları hakkında bilgi verildi; Safra arısı atıklarının dünyada ve ülkemizde tarihçesi, bu zararlıya karşı alınması gereken önlemler ve çalışma sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar katılımcılara anlatıldı.

Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar, bu konunun kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, “Beydağ’ımızın değerli gelir kaynaklarından biri olan kestane ağaçlarında verim düşüklüğüne neden olan kestane mazı arısı ile çalışma kararlıyız. Hem İzmir Büyükşehir Belediyemizden aldığımız takviyelerle hem de İzmir Orman Bölge Müdürlüğümüzün katkılarıyla bu hastalığa çözüm üretmeye devam edeceğiz. Kestane üreticilerimizin sorunlarına çözüm bulmak ve bu felakete çözüm üretmek için hep bir arada olmak istedik. Galler arısının yumurtalarını yiyen faydalı böceklerle uğraşmanın yanı sıra malt ve şeker içeren müstahzarın kokusuna gelen böceğin ağaçlara asılan sarı yapışkan tuzaklara yakalandığı gözlemlendi. Başarılı sonuçlar veren sistemi bölgedeki ağaçlarımıza da uygulayarak kayıplarımızı en aza indirmeye çalışacağız. Bugün burada bizi destekleyen tüm katılımcılarımıza teşekkür etmek istiyorum.” söz konusu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu