Ekonomi

“Dövizde ralli söz konusu değil”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, NTV’de Ahmet Ergen’in sorularını yanıtladı. Enflasyon rakamlarına dikkat çeken Bakan Nabati, şunları söyledi:

“Aralık ayında enflasyonun baz etkisiyle gerilemeye başlayacağını söyledik. Öngörüler birer birer gerçekleşiyor. Tüm dünyada emtia fiyatlarında beklenmedik bir artış ve enflasyonist baskı yaşandı. Döviz kurlarındaki ralli ile birlikte Enflasyonun en ağır olduğu ülkelerden biri olduk.Vatandaşlarımız enflasyonu çok ağır hissettiler.Havanın sakinleşmeye başlaması ve kurdaki oynaklığın kabul edilebilir düzeye gelmesi enflasyonun hissedilir bir şekilde düşmesine neden oldu.

“Enflasyon etkisi sınırlı kalacak”

44’ün altına inmek bizim için de olumlu bir sürpriz oldu. Enflasyon baz etkisiyle düşen kısmı geçti. Geçen yıl 30 liraya kadar çıkan mazot 22 liranın altında. Benzin 27 liraydı, şimdi 20 liranın altına inecek. Tarım üreticileri açısından mazot, gübre fiyatları ve lojistik maliyetleri düştü. Yaz aylarıyla birlikte enflasyon üzerindeki baskı azalacak. OVP’deki hedeflere bağlıyız. Deprem nedeniyle enflasyonun etkisi sınırlı kalacak.”

‘Bakanlık zam için çalışıyor’

Temmuz ayı asgari ücret ve emeklilere sağlanan sosyal yardım payındaki artışa ilişkin açıklama yapan Bakan Nebati, şunları söyledi:

“Çalışanlar ve emeklilerin enflasyondan zarar görmemesi için bir politika uygulanıyor. Asgari ücrete yüzde 100’e yakın zam yapıldı, emekli ve memurlara yüzde 85 zam yapıldı. Tepki 7 bin 500’ün üzerindekiler alsın oldu” fırsattan yararlanın.Çalışma Bakanlığımızla bir çalışma yapılıyor.Toplu sözleşme “6 puan artı enflasyon farkı var. Yeterli orana ulaşmaz ise çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bütçe disiplinine uyan hükümet olarak disiplinden taviz vermeden kaynağı oluşturup Cumhurbaşkanımızın beyanına gideceğiz.”

“Söylentiler gerçeği yansıtmıyor”

Bakan Nebati, Türkiye Ekonomi Modeli ile ilgili olarak, “Düşük faizlerle ülkeyi yönetebileceğimizi gördük” dedi. Nebati, ekonomi politikasında kısmi düzenlemelerin devam edeceğini söyledi.
“Piyasada dolar fikri var mı?” Soruyu yanıtlayan Nebati, “Döviz kurlarında yeniden ralli olacağı yönündeki söylentiler gerçeği yansıtmıyor. Dövizde çifte fiyat oluşumu söylentileri güçlendirse de ralli söz konusu değil.” dedi.

‘Yüksek faiz yok’

“Bazıları yüksek faiz oranları bekliyor olabilir, bu olmayacak.” Nebati dedi ki:
“Muhalefet kanadından hiçbir ekonomi yöneticisi ben faiz artıracağım demedi. Faizi artıracak mısınız, artırmayacak mısınız? Parlatmaya çalıştığı muhalefette kimse faiz artıracağım diyemez. Faiz artırımı konusunda net bir tavır aldı, bildiklerimizi anlatayım.”

habercekerek.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu