Ekonomi

ECB Başkanı Lagarde Fransız piyasasındaki sıkıntılar konusunda sessizliğini koruyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde bugün Fransız finans piyasalarında son dönemde yaşanan sıkıntılara doğrudan değinmekten kaçındı. Fransız piyasalarındaki önemli satışların ortasında Lagarde’a Fransa’ya yardım etmek üzere acil bir tahvil alım programının devreye sokulması olasılığı soruldu. Kargaşa, yatırımcıların aşırı sağın çoğunluğu elde etmesiyle sonuçlanabilecek bir erken seçim beklentisiyle hisselerini azaltmalarını takip ediyor.

Hırvatistan’ın Dubrovnik kentinde düzenlenen bir konferans sırasında Lagarde’a, Fransız tahvillerinin risk priminde 2011’den bu yana görülen en büyük artışın ardından ECB’nin müdahalesine ilişkin sorular yöneltildi. Lagarde, Fransa’nın iç siyasi gelişmeleri hakkında yorum yapmaktan kaçındı ve ECB’nin enflasyonu kontrol etme görevine bağlılığını yineledi.

ECB’nin elinde, aşırı piyasa baskısı yaşayan sağlam ekonomi politikalarına sahip ülkeleri desteklemek üzere 2022 yılında oluşturulan Aktarım Koruma Aracı bulunmaktadır. Bu araç daha önce İtalyan devlet tahvili fiyatlarındaki düşüşü engellemek için kullanılmıştı.

Fransa’daki siyasi ortam, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un geçtiğimiz Pazar günü beklenmedik bir şekilde erken seçim çağrısında bulunmasının ardından Marine Le Pen’in Avrupa şüphecisi Ulusal Ralli’sinin (RN) anketlerde önde gitmesiyle dalgalı bir seyir izledi. Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Euro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisi için mali kriz riskinin altını çizerken, aşırı sağcı bir zaferin potansiyel mali yansımaları endişe yarattı.

Le Pen’in partisi devlet emeklilik yaşının düşürülmesini, enerji fiyatlarının düşürülmesini, kamu harcamalarının arttırılmasını ve “önce Fransa” ekonomi politikasını savunuyor. Bu gelişmelerin ortasında, BNP Paribas (EPA:BNPP) (OTC:BNPQY), Credit Agricole (OTC:CRARY) ve Societe Generale (OTC:SCGLY) dahil olmak üzere Fransa’nın önde gelen bankalarının değerleri hafta boyunca %12 ila %16 oranında düşerek Mart 2023’teki bankacılık krizinden bu yana en sert düşüşü kaydetti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu