Teknoloji

İşte Hindistan’ın tarihi aya iniş aracının ayda buldukları

Kısa süre önce Chandrayaan-3 uzay aracıAy’a başarıyla inen Hindistan, Ay’a başarılı bir şekilde inen Dünya’daki dördüncü ve dördüncü kişi oldu. güney kutbu yakınına inen ilk ülke oldu.

O zamandan bu yana, öncelikli olarak Ay toprağının bileşimini incelemeyi amaçlayan misyon, kükürt, alüminyum, kalsiyum, demir, krom, titanyum, manganez, silikon ve oksijeni tespit etti. Ayrıca Ay’ın güney kutbunda sıcaklığı ölçerekAy’da da bir ilke imza attı.

Gezici ayrıca ay yüzeyinin altındaki sarsıntıları ve sarsıntıları ölçmek için tasarlanmış bir alet kullanarak bazı sismik faaliyetler tespit etti ve gezici, ayın güney kutbu yakınında kükürtün varlığını doğrulamak için bir spektroskop kullandı. ISRO’ya göre bilim insanları artık elementin oraya nasıl ulaştığını ve yüzeyde doğal olarak mı var olduğunu yoksa bir meteor çarpması ya da volkanik aktivitenin sonucu mu olduğunu araştırmayı hedefleyecek.

Gezici toprağın bileşimini analiz ederken, Ay Sismik Aktivite Aracı (ILSA) Bu sayede doğal ay depremleri gibi yer hareketlerini izliyor. 26 Ağustos 2023’te şu anda araştırıyorlar” görünüşte doğal“Yer hareketinin tespit edildiği açıklandı.

Tıpkı Dünya’da ay depremlerinin meydana gelmesi gibi Tektonik plakaların hareketlerinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Bunun yerine, Dünya’nın yerçekiminin Ay’da katı gelgit gerilimine neden olduğu, Ay’ı çatlattığı ve parçaların birbirine sürtünmesine neden olduğu düşünülüyor. Vikram uzay aracının bize bu depremler ve bunların Ay’ı nasıl etkilediği hakkında daha fazla bilgi vereceğini umuyoruz.

Öte yandan yapılan bir deneyde, ayın üst toprağının sıcaklığı çeşitli derinliklerde ölçüldü ve ISRO bilim insanı BHM Darukesha, yüzeyin beklenenden daha sıcak olduğunu söyledi. “Hepimiz yüzeydeki sıcaklığın 20 santigrat derece ila 30 santigrat derece (68 ila 86 Fahrenheit) civarında olabileceğine inanıyorduk, ancak sıcaklık 70 santigrat derece (158 Fahrenheit). Bu şaşırtıcı derecede beklediğimizden daha yüksek.”söz konusu.

haberkiziloren.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu