Haber

İzmir’de sahili kirleten petrol türevi atıklar uydu görüntüleriyle tespit edilecek

İzmir’de korkutan görüntü, petrol türevi atıklar sahili kirletti

Uydu tarafından tespit edilecek

İZMİR – İzmir’in Foça ilçesindeki Gencelli sahil şeridini petrol kaynaklı atıklar kirletti. Açık deniz gemisinden denize sızdığı iddia edilen petrol türevi atıklar kıyı şeridine gelirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Gemiden petrol türevi atıkların sızıp sızmadığının tespiti için uydu görüntülerinin inceleneceği bildirildi.

Foça ilçesi Cumhuriyet Mahallesi’nde bulunan Gencelli Sahili petrol türevi atıklarla kirlendi. Denize sızan petrol türevi atıklar kıyı şeridine ulaşırken, kirlilik hem bölge sakinlerini hem de balıkçıları tedirgin etti. Deniz yüzeyinde görülen atıklar nedeniyle bölgeye çok sayıda ekip sevk edilirken, bir açık deniz gemisinden denize sızdığı iddia edilen atıklarla ilgili soruşturma başlatıldı. Öte yandan bölgede yoğun bir mazot kokusu olduğu kaydedildi.

Uydu manzaraları tarafından tespit edilecek

Çevre ve Şehircilik İzmir İl Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve belediye ekipleri bölgede temizlik çalışması başlattı. Çalışmalar kapsamında atık unsurunun görüldüğü alan çevrilirken, deniz yüzeyinde görülen atık unsurunun diğer bölgelere sızmaması için önlem alındı. Konuyla ilgili alınan bilgiye göre, gemiden petrol türevi atık sızıp sızmadığının tespiti için uydu görüntülerinin inceleneceği bildirildi.

Terliklere yapışan atıklar

Olayla ilgili açıklama yapan çevre sakinlerinden Şeniz Ünal, “Dün denize gittiğimizde herkes bir şeylere bakıyordu. Gidip baktığımızda denizin buzla kaplı olduğunu gördük. Daha sonra temizlemek için çalışma başlatıldığını öğrendik. Orada kumsala çıktığımızda sahanın terliklerimize yapıştığını hissettik.” Vatandaş Ayhan Torun, “Deniz kenarına geldiğimde büyük bir petrol topağı olduğunu gördük. Resmen denize atık attılar. Vatandaşlar olarak durumu gerekli mercilere bildirdik. O sırada hepsi Denize giren vatandaşların üzeri bu atıklarla kaplandı. Jandarma anons yapınca vatandaşlar da denizden çıktı. “Bu bir doğa katliamıdır. Bu gemilerin cezalandırılmasını istiyoruz” dedi.

Deniz yeniden girilebilir

Bugün denizi prestijiyle tekrar ulaşılabilir hale getirdiklerini söyleyen özel bir çevre temizlik firmasının Bölge Koordinatörü Sedat Güçlü, “Aldığımız ihbar üzerine ekipmanlarımız ile bölgeye geldik. Bu atık temizliğinde kullanılan malzemeler. Kuma yapışan partikülleri de kepçelerle sahile taşıdık. Bugün itibariyle sahili tekrar yüzülebilir hale getirdik” dedi. Foça Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Fatih Mol, “Dün burada kirlilik olduğu ihbarı üzerine durumu belediyeye ve kaymakamlığa ilettik. deniz yüzeyinde bir gemi. Daha sonra kıyı şeridinde temizlik çalışması yapıldı. Şu anda temizlik devam ediyor ve yakında tamamlanacak diye düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu