Haber

Japonya’da Lan Tayfunu’nda yaralananların sayısı 50’ye yükseldi

– Japonya’da Lan Tayfunu’nda yaralananların sayısı 50’ye yükseldi

TOKYO – Japonya’da etkili olan Lan Tayfunu nedeniyle yaralananların sayısı 50’ye yükseldi.

Dün Japonya’nın Kii Yarımadası’na iniş yapan ve ülkenin farklı yerlerinde şiddetli rüzgar ve yağışlara neden olan Lan Tayfunu’nda bilanço netleşiyor. Ülkenin Mie, Wakayama, Kyoto, Osaka, Hygo, Shiga ve Shizuoka eyaletleri ve çevresinde etkili olan tayfun nedeniyle yaralananların sayısı 50’ye yükseldi. Şiddetli yağışlar sonucunda 382 bin 326 kişi hayatını kaybetti. Shizuoka eyaletinde 165 bin 803 hane tahliyeye davet edilirken, Mie eyaletinde 6 bin 240 hanede elektrik kesintisi yaşandı.

Ulaşım aksıyor

Hakata ve Tokyo istasyonlarının ortasında yer alması beklenen hızlı tren seferlerine bugün öğle saatlerinde ara verilirken, tren istasyonlarında uzun kuyruklar oluştu. Ülke genelinde 28 uçuş iptal edildi. Bazı bölgelerde tayfunun neden olduğu kuvvetli rüzgar araçların ve ağaçların devrilmesine neden olurken, şiddetli yağışlar sel ve toprak kaymalarına yol açtı. Tottori ve Kyoto eyaletlerindeki birkaç köprünün çöktüğü ve yolların sular altında kaldığı bildirildi.

Etkilemeye devam edecek

Japonya Meteoroloji Kurumu’ndan yapılan açıklamada Lan Tayfunu’nun öğle saatlerinden itibaren Japonya Denizi üzerinde saatte 20 kilometre hızla kuzey istikametinde ilerlediği belirtilirken, şiddetli yağmur ve rüzgar uyarıları yapıldı. Tokai ve Hokuriku bölgeleri için yayınlandı. Yetkililer, halkı beklenen sel ve heyelanlara karşı hazırlıklı olmaya çağırdı.

habercaglayancerit.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu