Ekonomi

Körfez’i Avrupa’ya bağlayacak ‘Kalkınma Yolu’nda aktif rol alacağız

Bakan Bolat, “Bölgenin dinamik ekonomisi, uluslararası ticarete açıklığı ve Orta Doğu ile Kuzey Afrika bölgesine açılan kapı niteliğindeki stratejik konumu, iş fırsatları yaratmakta ve bu bölgeyi tüm ihracatçılar için cazip bir pazar haline getirmektedir.”

Suudi 2030 Vizyonu, Abu Dabi 2030 Vizyonu, Katar Ulusal 2030 Vizyonu, Bahreyn 2030 Ekonomik Vizyonu, Kuveyt 2035 Vizyonu ve Umman 2040 Vizyonunun Türkiye için önemli fırsatlar içerdiğini belirten Bolat, “Türk şirketlerinin bu kalkınma planlarında yer alması için Aralarında mega projelerin de yer aldığı büyük “Emek harcıyoruz” dedi.

Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin doğal kaynakları, jeostratejik ve lojistik potansiyeliyle dünya ekonomisini etkilediğini belirten Bolat, Türkiye’nin Körfez’i birbirine bağlayacak 1.200 kilometrelik demiryolu ve karayolu ağından oluşan “Kalkınma Yolu Projesi”nde aktif rol oynayacağını söyledi. Irak üzerinden ülkeler ve Avrupa. .

Bakan Bolat, “Bu projeyle hem bölgenin lojistik altyapısı güçlendirilecek hem de bölge firmaları için önemli iş fırsatları ortaya çıkacak. Bu amaçla geçtiğimiz günlerde Irak’ı ziyaret ettik ve görüşmelerde bulunduk. Türkiye, bu konuda iş birliğine hazır. Bu projenin geliştirilmesi ve tamamlanması.” .

Bölgeyle ticaret hacmi artıyor

Dünya ticaretinde son dönemde yaşanan daralmaya rağmen Türkiye’nin ihracatında son aylarda kırılan rekorların ekonomi açısından umut verici olduğunu vurgulayan Bakan Bolat, “Türkiye büyümeye, istihdam yaratmaya, mal ve hizmet ihraç etmeye devam ediyor.

“İhracatımızın çeşitliliğini ve hacmini artırma hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi. Türkiye’nin Arap ülkeleriyle ticaret hacminin ciddi oranda arttığını belirten Bolat, “2022’de Arap ülkelerine ihracatımız bir önceki yıla göre yüzde 15 artarak 46 milyar dolara ulaştı. İthalatımız ise yüzde 31 artarak 36 milyar dolara ulaştı. Aynı yıl Arap ülkelerinin toplam ihracatımızdaki payı yüzde 18, ithalatımızdaki payı ise yüzde 10 oldu.

“Bölgesel ve küresel bir ticaret merkezi olarak KİK ülkeleriyle iş birliğine her zaman öncelik veriyoruz” dedi. Körfez İşbirliği Konseyi ile ticaret hacminin 2022’de 22,7 milyar dolara, bu ülkelere ihracatın da 9,4 milyar dolara çıkacağını vurgulayan Bolat, “2022’de “Körfez İşbirliği Konseyi ülkeleri ve Türkiye ile ticaret hacminde rekor seviyeye ulaştık” Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin en büyük 9’uncu tedarikçisi haline geldi. Bunun 2023 rakamlarında 30 milyar dolara yaklaşabileceğini öngörüyoruz” dedi.

İslam İşbirliği Teşkilatı’na ihracat artıyor

Körfez ülkeleri de dahil olmak üzere İslam dünyası ile yoğunlaşan ikili ilişkiler doğrultusunda Türkiye’nin ticaret hacmini artırmaya yönelik yeni ve iddialı bir strateji geliştirdiklerini vurgulayan Bolat, “İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkeleriyle ihracatımız 2019’a yükseldi. 2022’de 65 milyar dolar.

İthalatımız 2022’de 67,8 milyar dolara ulaştı. Bu kapsamda 2002’de 10,8 milyar dolar olan İİT ülkeleriyle ticaret hacmimiz 2022’de 132,8 milyar dolara çıktı. Türkiye’nin ihracatında Müslüman ülkelerin payı yüzde 26’ya çıktı. Bu rakam 2002’de sadece yüzde 11’di. Hedefimiz 5 yıl sonra bu rakamı yüzde 35’e çıkarmak.

2002 yılında Türkiye’de sadece 5 bin yabancı yatırımcı vardı. Bugün 85 bin yabancı yatırımcı var. Bunların arasında Arap ve İslam ülkelerinden çok sayıda yatırımcı var. Bu yatırımların toplamı 252 milyar dolar. Bunun yüzde 73’ü Avrupa ve ABD gibi batılı ülkelerden gelirken, yüzde 7’si yani 16 milyar dolar değerindeki kısmı Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinden gelen yatırımlardır” dedi.

saricam-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu