Haber

Sinop’ta Kalkan Fiyatları Zirveye Ulaştı

MUSTAFA USTA

Sinop Türkiye’de yakalanan ender kalkan balığının kilosu bin liraya kadar çıkıyor. Balıkçı İbrahim Gündoğdu, ” İstanbultüccarları alır, İstanbul Restoranlar. Vatandaşın durumu aslında ortadadır. “Vatandaş alamıyor, alırken zorlanıyor” dedi. Balıkçının tezgahına gelen Turan Mızrak, “Pahalı, alamıyoruz. Bu yüksek hayat pahalılığıyla ona para verene kadar yiyecek başka şeyler alacağız” dedi.

Sinop Türkiye açıklarında avlanan 2-5 kilo ağırlığındaki kalkan balıklarının kilosu 1000 liradan satıldı. Vatandaşlar kalkan satın alacak güçlerinin olmadığını söylerken, balıkçı İbrahim Gündoğdu ise kalkan alacak güçlerinin olmadığını söyledi. İstanbulrestoranlarının bulunduğunu belirtti.

Balıkçı İbrahim Gündoğdu şunları söyledi:

“Kalkanlarımız 1,5 kilodan 5 kilo civarına kadar değişiyor. Farklı kilo ve gramajlarda balıklarımız var. Sezonumuz yeni başlıyor. Bundan sonra hep öyle olur diye düşünüyorum. Bu orta fiyatlar yüksek ama ileride düşebilir. Kalkan balığının kilogram fiyatı bin lira. Önümüzdeki günlerde fiyatlar artacak.” azalacağını tahmin ediyoruz. En büyük kalkan balığı 4 buçuk kilo civarındadır. Fiyatı 4 bin 500 lira civarında. Restoranlar alıp dilim dilim satıyor. İstanbullu tüccarlar alıyor, İstanbul’daki restoranlar alıyor. Vatandaşın durumu aslında ortada. Vatandaş alamıyor, mecbur alıyor. Parası olan da alıyor.”

“BİZİ SADECE 40 LİRALIK BALIK KURTARABİLİR”

Balıkçı tezgahına gelen Turan Mızrak, “Pahalı, alamıyoruz. Bu yüksek hayat pahalılığından dolayı parasını ödeyene kadar yiyecek başka şeyler alacağız. Çok güçlü olanlar muhtemelen satın alacak” dedi. Onu alamıyoruz. Sadece 40 liralık balık bizi kurtarır. Başka bir şey alamıyoruz.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu