Ekonomi

TCMB Başkanı doğalgaz ve elektrik zamlarını önceden duyurdu

Merkez Bankası’nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, geçen hafta atanmasının ardından ilk kez kamuoyu karşısına çıktı ve gazetelerin sorularını yanıtladı.

Karahan’a sorulan sorulardan biri de seçim sonrası elektrik ve doğalgaza olası zamlar hakkındaydı.

Karahan, elektrik ve doğalgazda artış beklediklerini itiraf ederek, enflasyon beyanlarını verirken bunu dikkate aldıklarını söyledi.

Karahan: “Sunumunuzda özellikle enflasyondaki artışla ilgili Ocak ayına dikkat çektiniz ama önümüzde yerel seçim var. Uzun süredir enerji fiyatlarında artış olmadı. Bunların da önemli olduğu vurgulanıyor.” Zamlar seçim sonrasına ertelendi. Özellikle doğal gaz ve elektrik fiyatlarındaki artış enflasyonu nasıl etkileyecek? Mayıs ayından sonra düşüş bekliyorsunuz ama seçim sonrasına ertelenen zamların etkisi ne olacak? Seçim mi?” sorusu yöneltildi.

Karahan’ın yanıtı şöyle oldu:

“Tabii biz enflasyon iddialarımızı yaparken birçok kalemde yapılabilecek artışlar ile yönetilen ve yönlendirilen bu ürünlerdeki artışlara ilişkin projeksiyon yapıyoruz. Burada olağan öne çıkanlar enerji fiyatları olacak. Düzenleme bekleniyor. elektrik ve doğalgazda yapılacak.

(EKONOMİK HİZMET)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu